2019 Nissan LEAF S
The 2019 Nissan LEAF S is a 147-hp electric sedan with a single speed reducer and front-wheel drive. It starts at $29,990 MSRP and is rated at 112 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $29,990 |
| MSRP with Destination | $30,615 |
| Destination Charge | $625 |
| Engine | |
| Engine Type | AC Synchronous Electric Motor (EM57) |
| Horsepower | 147 hp @ 3,282 rpm |
| Torque | 236 lb-ft @ 0-3283 rpm |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission | |
| Transmission | Single Speed Reducer |
| Final Drive | 8.193 |
| Fuel Economy | |
| City | 125 MPG |
| Highway | 100 MPG |
| Combined | 112 MPG |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut with Coil Springs and Stabilizer Bar |
| Rear Suspension | Torsion Beam with Integrated Stabilizer Bar |
| Turning Diameter | 34.8 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Vented Disc |
| Front Brake Disc | 11.14 x 1.1 in |
| Rear Brake Disc | 11.5 x 0.63 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 in steel (full covers) |
| Wheels Rear | 16 in steel (full covers) |
| Tires Front | 205/55R16 all-season |
| Tires Rear | 205/55R16 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 176.4 in |
| Width | 70.5 in |
| Height | 61.4 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 60.6 in |
| Rear Track | 61.2 in |
| Ground Clearance | 5.9 in |
| Approach Angle | 16.3° |
| Departure Angle | 25° |
| Cargo Volume | 23.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,433 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 58% / 42% |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.2 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 33.5 in |
| Shoulder Room Front | 54.3 in |
| Shoulder Room Rear | 52.5 in |
| Hip Room Front | 51.7 in |
| Hip Room Rear | 50 in |