2022 Subaru BRZ Premium 6MT
The 2022 Subaru BRZ Premium 6MT is a 228-hp 2.4-liter sports coupe with a 6-speed manual and rear-wheel drive. It starts at $27,995 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $27,995 |
| MSRP with Destination | $28,955 |
| Destination Charge | $960 |
| Engine | |
| Engine Type | Horizontally opposed 4-cylinder (SUBARU BOXER), naturally aspirated, aluminum block and heads |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 228 hp @ 7,000 rpm |
| Torque | 184 lb-ft |
| Valvetrain | Chain-driven DOHC, 4 valves/cylinder, Subaru Dual Active Valve Control System (DAVCS) on intake and exhaust |
| Bore and Stroke | 94 x 86 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | Direct and port injection (multi-spray), Electronic Throttle Control |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Differential Type | TORSEN limited-slip differential |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed manual |
| 1st Gear | 3.626 |
| 2nd Gear | 2.189 |
| 3rd Gear | 1.541 |
| 4th Gear | 1.213 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.767 |
| Reverse | 3.438 |
| Final Drive | 4.1 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Premium (93 AKI) |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson struts; lower L-arms, coil springs, stabilizer bar, strut tower brace, anti-dive geometry |
| Rear Suspension | Double-wishbone with coil springs, stabilizer bar, anti-lift geometry |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 11.6 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.4 in. ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.5 in. aluminum alloy, dark gray finish |
| Wheels Rear | 17 x 7.5 in. aluminum alloy, dark gray finish |
| Tires Front | 215/45 R17 87W summer performance |
| Tires Rear | 215/45 R17 87W summer performance |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 167.9 in |
| Width | 69.9 in |
| Height | 51.6 in |
| Wheelbase | 101.4 in |
| Front Track | 59.8 in |
| Rear Track | 61 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 6.3 ft³ |
| Curb Weight | 2,815 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37 in |
| Headroom Rear | 33.5 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 29.9 in |
| Shoulder Room Front | 53.6 in |
| Shoulder Room Rear | 51.7 in |
| Hip Room Front | 52.4 in |
| Hip Room Rear | 45.2 in |