2027 Nissan Z Sport 6MT
The 2027 Nissan Z Sport 6MT is a 400-hp 3.0-liter twin-turbocharged V6 sports coupe with a 6-speed close-ratio manual and rear-wheel drive. It is rated at 20 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | VR30DDTT 3.0L V6 Twin Turbo |
| Displacement | 3 L |
| Horsepower | 400 hp @ 6,400 rpm |
| Torque | 350 lb-ft @ 1600-5600 rpm |
| Redline | 6,800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve, CVTCS |
| Bore and Stroke | 86.0 x 86.0 |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Injection Type | Direct Injection Gasoline |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Rear-wheel drive |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed close-ratio manual |
| 1st Gear | 3.795 (40 mph **) |
| 2nd Gear | 2.325 (66 mph **) |
| 3rd Gear | 1.625 (94 mph **) |
| 4th Gear | 1.272 (120 mph **) |
| 5th Gear | 1 (153 mph **) |
| 6th Gear | 0.795 (192 mph **) |
| Reverse | 3.446 |
| Final Drive | 3.538 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 20 MPG |
| Recommended Fuel | Premium unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-wishbone aluminum-alloy, monotube shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link aluminum-alloy, monotube shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Fixed 2-piston / cast iron |
| Front Brake Disc | 12.6 x 1.10 in, vented |
| Rear Brake Disc | 12.1 x 0.6 in, vented |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18x9 in |
| Wheels Rear | 18x9 in |
| Tires Front | P245/45R18 |
| Tires Rear | P245/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 173.2 in |
| Width | 72.6 in |
| Height | 51.8 in |
| Wheelbase | 100.4 in |
| Front Track | 61.6 in |
| Rear Track | 62.8 in |
| Ground Clearance | 4.8 in |
| Curb Weight | 3,486 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.2 in |
| Legroom Front | 42.9 in |
| Shoulder Room Front | 54.2 in |
| Hip Room Front | 54.6 in |
** Theoretical max speed per gear at redline