2014 Nissan Altima 3.5 SL
The 2014 Nissan Altima 3.5 SL is a 270-hp 3.5-liter V6 sedan with a xtronic cvt and front-wheel drive. It starts at $30,820 MSRP and is rated at 25 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $30,820 ($42,317 *) |
| MSRP with Destination | $31,630 ($43,429 *) |
| Destination Charge | $810 |
| Engine | |
| Engine Type | V6, DOHC, naturally aspirated (VQ35DE), aluminum block and heads |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 270 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 251 lb-ft |
| Redline | 6,600 rpm |
| Valvetrain | 4 valves/cylinder; CVTC |
| Bore and Stroke | 95.5 x 81.4 |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Injection Type | Sequential multi-port electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Xtronic CVT (Next-Generation) |
| Reverse | 0.745 |
| Final Drive | 4.677 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Tank Capacity | 18 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent strut with coil springs, 23.0mm stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link independent suspension with improved toe angle and camber control |
| Front Stabilizer Bar | 23.0mm |
| Rear Stabilizer Bar | 22.0mm |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Power-assisted |
| Front Brake Disc | 11.7 x 1.02 in. vented disc |
| Rear Brake Disc | 11.5 x 0.35 in. solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18-in. aluminum-alloy, machine finished |
| Wheels Rear | 18-in. aluminum-alloy, machine finished |
| Tires Front | 235/45R18 |
| Tires Rear | 235/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 191.5 in |
| Width | 72 in |
| Height | 58.1 in |
| Wheelbase | 109.3 in |
| Front Track | 62 in |
| Rear Track | 62 in |
| Cargo Volume | 15.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,422 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 62% / 38% |
| Interior | |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 45 in |
| Legroom Rear | 36.1 in |
| Shoulder Room Front | 56.4 in |
| Shoulder Room Rear | 56.4 in |
| Hip Room Front | 54 in |
| Hip Room Rear | 52.1 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars