2014 Nissan Frontier Crew Cab SL CC 4x2 A/T LWB
The 2014 Nissan Frontier Crew Cab SL CC 4x2 A/T LWB is a 261-hp 4.0-liter V6 pickup truck with a 5-speed automatic. It starts at $31,710 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $31,710 ($43,539 *) |
| MSRP with Destination | $32,570 ($44,720 *) |
| Destination Charge | $860 |
| Engine | |
| Engine Type | VQ40 4.0L Naturally Aspirated V6 |
| Displacement | 4 L |
| Horsepower | 261 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 281 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve, silent chain, two-stage, 4 valves per cylinder |
| Bore and Stroke | 95.5 x 92 |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Injection Type | Multi-point fuel injection (MFI), Nissan Induction Control System (NICS) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | 2WD |
| Differential Type | 2-wheel limited slip (ABLS) |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed automatic |
| 1st Gear | 3.842 (45 mph **) |
| 2nd Gear | 2.353 (74 mph **) |
| 3rd Gear | 1.529 (114 mph **) |
| 4th Gear | 1 (174 mph **) |
| 5th Gear | 0.839 (207 mph **) |
| Reverse | 2.764 |
| Final Drive | 3.133 |
| Fuel Economy | |
| City | 16 MPG |
| Highway | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Tank Capacity | 21.1 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent double wishbone |
| Rear Suspension | Overslung multi-leaf |
| Front Stabilizer Bar | 34 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Vented disc (2-piston) |
| Front Brake Disc | 11.7 x 1.1 in |
| Rear Brake Disc | 11.3 x 0.7 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5J aluminum-alloy split 6-spoke machined |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J aluminum-alloy split 6-spoke machined |
| Tires Front | P265/60R18 BFG Long Trail |
| Tires Rear | P265/60R18 BFG Long Trail |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 219.4 in |
| Width | 72.8 in |
| Height | 70.1 in |
| Wheelbase | 139.9 in |
| Front Track | 61.8 in |
| Rear Track | 61.8 in |
| Ground Clearance | 9.8 in |
| Approach Angle | 30.5° |
| Departure Angle | 22.1° |
| Curb Weight | 4,507 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 54% / 46% |
| Interior | |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 38.7 in |
| Legroom Front | 42.4 in |
| Legroom Rear | 33.6 in |
| Shoulder Room Front | 58.3 in |
| Shoulder Room Rear | 58.3 in |
| Hip Room Front | 55.6 in |
| Hip Room Rear | 58 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline