2014 Nissan Frontier Crew Cab PRO-4X CC 4x4 M/T
The 2014 Nissan Frontier Crew Cab PRO-4X CC 4x4 M/T is a 261-hp 4.0-liter V6 pickup truck with a 6-speed manual and four-wheel drive. It starts at $31,040 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $31,040 ($42,619 *) |
| MSRP with Destination | $31,900 ($43,800 *) |
| Destination Charge | $860 |
| Engine | |
| Engine Type | VQ40 4.0L Naturally Aspirated V6 |
| Displacement | 4 L |
| Horsepower | 261 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 281 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve, silent chain, two-stage, 4 valves per cylinder |
| Bore and Stroke | 95.5 x 92 |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Injection Type | Multi-point fuel injection (MFI), Nissan Induction Control System (NICS) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Part-time 4WD |
| Differential Type | Electric rear locking differential + 4-wheel limited slip (ABLS) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed manual |
| 1st Gear | 4.368 (35 mph **) |
| 2nd Gear | 2.518 (61 mph **) |
| 3rd Gear | 1.743 (88 mph **) |
| 4th Gear | 1.283 (119 mph **) |
| 5th Gear | 1 (153 mph **) |
| 6th Gear | 0.769 (199 mph **) |
| Reverse | 3.966 |
| Final Drive | 3.692 |
| Fuel Economy | |
| City | 16 MPG |
| Highway | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Tank Capacity | 21.1 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent double wishbone |
| Rear Suspension | Overslung multi-leaf |
| Front Stabilizer Bar | 34 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Vented disc (2-piston) |
| Front Brake Disc | 11.7 x 1.1 in |
| Rear Brake Disc | 11.3 x 0.7 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 x 7J off-road machine-finish aluminum-alloy |
| Wheels Rear | 16 x 7J off-road machine-finish aluminum-alloy |
| Tires Front | P265/75R16 BFG Rugged Trail |
| Tires Rear | P265/75R16 BFG Rugged Trail |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 205.5 in |
| Width | 72.8 in |
| Height | 70.1 in |
| Wheelbase | 125.9 in |
| Front Track | 61.8 in |
| Rear Track | 61.8 in |
| Ground Clearance | 10.1 in |
| Approach Angle | 32.6° |
| Departure Angle | 23.3° |
| Curb Weight | 4,475 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 56% / 44% |
| Interior | |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 38.7 in |
| Legroom Front | 42.4 in |
| Legroom Rear | 33.6 in |
| Shoulder Room Front | 58.3 in |
| Shoulder Room Rear | 58.3 in |
| Hip Room Front | 55.6 in |
| Hip Room Rear | 58 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline