2014 Nissan Frontier King Cab SV KC 4x2 AT I4
The 2014 Nissan Frontier King Cab SV KC 4x2 AT I4 is a 152-hp 2.5-liter inline-4 pickup truck with a 5-speed automatic and rear-wheel drive. It starts at $22,850 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $22,850 ($31,374 *) |
| MSRP with Destination | $23,710 ($32,555 *) |
| Destination Charge | $860 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline-4 |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 152 hp @ 5,200 rpm |
| Torque | 171 lb-ft @ 4400 rpm |
| Redline | 6,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 89 x 100 |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Injection Type | Nissan Induction Control System |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Differential Type | Limited slip |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed automatic |
| 1st Gear | 3.842 (36 mph **) |
| 2nd Gear | 2.353 (59 mph **) |
| 3rd Gear | 1.529 (91 mph **) |
| 4th Gear | 1 (140 mph **) |
| 5th Gear | 0.839 (166 mph **) |
| Reverse | 2.764 |
| Final Drive | 3.916 |
| Fuel Economy | |
| City | 17 MPG |
| Highway | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent double wishbone |
| Rear Suspension | Overslung multi-leaf |
| Front Stabilizer Bar | 34.0 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.1 x 0.71 in. 2-piston vented disc |
| Rear Brake Disc | 11.3 x 0.71 in. single piston vented disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 in. aluminum-alloy painted finish |
| Wheels Rear | 16 in. aluminum-alloy painted finish |
| Tires Front | P265/70R16 BFGoodrich Long Trail |
| Tires Rear | P265/70R16 BFGoodrich Long Trail |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 205.5 in |
| Width | 72.8 in |
| Height | 68.7 in |
| Wheelbase | 125.9 in |
| Front Track | 61.8 in |
| Rear Track | 61.8 in |
| Ground Clearance | 7.6 in |
| Approach Angle | 27.8° |
| Departure Angle | 21° |
| Cargo Volume | 33.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,771 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 55% / 45% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.7 in |
| Headroom Rear | 38.3 in |
| Legroom Front | 42.4 in |
| Legroom Rear | 25.4 in |
| Shoulder Room Front | 58.3 in |
| Shoulder Room Rear | 54.9 in |
| Hip Room Front | 55.8 in |
| Hip Room Rear | 55 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline