2014 Nissan Maxima 3.5 S
The 2014 Nissan Maxima 3.5 S is a 290-hp 3.5-liter V6 sedan with a xtronic cvt and front-wheel drive. It starts at $31,290 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $31,290 ($42,963 *) |
| MSRP with Destination | $32,100 ($44,075 *) |
| Destination Charge | $810 |
| Engine | |
| Engine Type | Naturally aspirated V6 gasoline |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 290 hp @ 6,400 rpm |
| Torque | 261 lb-ft @ 4400 rpm |
| Redline | 6,600 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 24-valve, E-VTC |
| Bore and Stroke | 95.5 x 81.4 |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Injection Type | Sequential multi-port electronic fuel injection (SMFI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Xtronic CVT |
| Reverse | 1.766 |
| Final Drive | 5.173 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Premium unleaded |
| Tank Capacity | 20 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent strut w/ coil springs |
| Rear Suspension | Multi-link independent |
| Front Stabilizer Bar | 25.4 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 21.0 mm |
| Turning Diameter | 37.4 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Vented disc, 12.60 x 1.10 in |
| Rear Brake Disc | Vented disc, 12.13 x 0.63 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 in aluminum-alloy (10-spoke) |
| Wheels Rear | 18 in aluminum-alloy (10-spoke) |
| Tires Front | 245/45R18 |
| Tires Rear | 245/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 190.6 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 57.8 in |
| Wheelbase | 109.3 in |
| Front Track | 62.4 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Ground Clearance | 5.6 in |
| Cargo Volume | 14.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,550 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 61% / 39% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.5 in |
| Headroom Rear | 36.4 in |
| Legroom Front | 43.8 in |
| Legroom Rear | 34.6 in |
| Shoulder Room Front | 56.3 in |
| Shoulder Room Rear | 55.1 in |
| Hip Room Front | 53.4 in |
| Hip Room Rear | 53.9 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars