2014 Nissan Murano S FWD
The 2014 Nissan Murano S FWD is a 260-hp 3.5-liter V6 SUV with a xtronic cvt and front-wheel drive. It starts at $28,530 MSRP and is rated at 20 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $28,530 ($39,173 *) |
| MSRP with Destination | $29,390 ($40,354 *) |
| Destination Charge | $860 |
| Engine | |
| Engine Type | VQ35DE 3.5L DOHC V6 (Sequential Multi-Port Fuel Injection) |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 260 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 240 lb-ft @ 4400 rpm |
| Redline | 6,600 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-Valve; Continuously Variable Timing Control System (CVTCS) |
| Bore and Stroke | 95.5 x 81.4 |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Injection Type | Sequential Multi-Port Fuel Injection; Nissan Induction Control System (NICS) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission | |
| Transmission | Xtronic CVT |
| 1st Gear | 2.371 (48 mph **) |
| Reverse | 1.766 |
| Final Drive | 5.173 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 20 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 21.7 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent Strut w/ 25mm Solid Stabilizer Bar, Twin-Tube Struts |
| Rear Suspension | Independent Multi-Link w/ 20mm Tubular Stabilizer Bar, Twin-Tube Shocks |
| Front Stabilizer Bar | 25.0 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 20.0 mm |
| Turning Diameter | 38.1 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Vented Disc |
| Front Brake Disc | 12.6 x 1.1 in |
| Rear Brake Disc | 12.1 x 0.6 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 in Aluminum-Alloy (5-Spoke) |
| Wheels Rear | 18 in Aluminum-Alloy (5-Spoke) |
| Tires Front | 235/65R18 All-Season (T-rated) |
| Tires Rear | 235/65R18 All-Season (T-rated) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 189.9 in |
| Width | 74.1 in |
| Height | 67 in |
| Wheelbase | 111.2 in |
| Front Track | 63.4 in |
| Rear Track | 63.4 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Approach Angle | 28.8° |
| Departure Angle | 25.7° |
| Cargo Volume | 31.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,823 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.1 in |
| Headroom Rear | 39.4 in |
| Legroom Front | 43.6 in |
| Legroom Rear | 36.3 in |
| Shoulder Room Front | 59.6 in |
| Shoulder Room Rear | 58.7 in |
| Hip Room Front | 54.8 in |
| Hip Room Rear | 55.4 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline