2014 Nissan Pathfinder SV 4WD
The 2014 Nissan Pathfinder SV 4WD is a 260-hp 3.5-liter V6 SUV with a xtronic cvt and four-wheel drive. It starts at $33,900 MSRP and is rated at 21 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $33,900 ($46,546 *) |
| MSRP with Destination | $34,760 ($47,727 *) |
| Destination Charge | $860 |
| Engine | |
| Engine Type | VQ35DE 3.5-liter DOHC V6 |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 260 hp @ 6,400 rpm |
| Torque | 240 lb-ft @ 4400 rpm |
| Redline | 6,600 rpm |
| Valvetrain | DOHC; 24-valve; silent chain, single stage |
| Bore and Stroke | 96 x 81 |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Injection Type | Naturally aspirated; sequential multi-point fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Intuitive 4WD |
| Transmission | |
| Transmission | Xtronic CVT (ratio range 2.43-0.38) |
| Reverse | 1.79 |
| Final Drive | 5.577 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Tank Capacity | 19.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent strut; 26 mm solid stabilizer bar; twin-tube shock absorbers with dual-flow path |
| Rear Suspension | Multi-link; 26.5 mm hollow tube stabilizer bar; twin-tube shock absorbers with dual-flow path |
| Front Stabilizer Bar | 26 mm (solid) |
| Rear Stabilizer Bar | 26.5 mm (hollow tube) |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Vented disc |
| Front Brake Disc | 12.6 in diameter; 1.10 in thick |
| Rear Brake Disc | 12.13 in diameter; 0.63 in thick |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5J aluminum-alloy light gun metal |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J aluminum-alloy light gun metal |
| Tires Front | 235/65R18 all-season |
| Tires Rear | 235/65R18 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 197.2 in |
| Width | 77.2 in |
| Height | 69.6 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Front Track | 65.7 in |
| Rear Track | 65.7 in |
| Ground Clearance | 6.5 in |
| Approach Angle | 14.7° |
| Departure Angle | 22.3° |
| Cargo Volume | 16 ft³ |
| Curb Weight | 4,330 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 55% / 45% |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.1 in |
| Headroom Rear | 38.5 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 41.7 in |
| Shoulder Room Front | 60.7 in |
| Shoulder Room Rear | 60.4 in |
| Hip Room Front | 56.8 in |
| Hip Room Rear | 56.1 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars