2014 Nissan Sentra SR
The 2014 Nissan Sentra SR is a 130-hp 1.8-liter inline-4 sedan with a xtronic cvt and front-wheel drive. It starts at $18,740 MSRP and is rated at 34 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $18,740 ($25,731 *) |
| MSRP with Destination | $19,550 ($26,843 *) |
| Destination Charge | $810 |
| Engine | |
| Engine Type | MRA8DE 1.8L DOHC Inline-4 |
| Displacement | 1.8 L |
| Horsepower | 130 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 128 lb-ft @ 3600 rpm |
| Redline | 6,400 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, CVTCS |
| Bore and Stroke | 79.7 x 90.1 |
| Compression Ratio | 9.9:1 |
| Injection Type | Sequential Multi-Port Fuel Injection (SMFI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Xtronic CVT (Continuously Variable Transmission) |
| Reverse | 3.77 |
| Final Drive | 3.517 |
| Fuel Economy | |
| City | 30 MPG |
| Highway | 39 MPG |
| Combined | 34 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent strut |
| Rear Suspension | Torsion beam |
| Front Stabilizer Bar | 22.0 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 24.6 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Vented disc |
| Front Brake Disc | 11.0 x 0.9 in |
| Rear Brake Disc | 11.5 x 0.4 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17-inch forked 5-spoke aluminum-alloy |
| Wheels Rear | 17-inch forked 5-spoke aluminum-alloy |
| Tires Front | 205/50R17 BSW all-season |
| Tires Rear | 205/50R17 BSW all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 182.5 in |
| Width | 69.3 in |
| Height | 58.9 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 60.2 in |
| Ground Clearance | 6.5 in |
| Cargo Volume | 15.1 ft³ |
| Curb Weight | 2,857 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 36.7 in |
| Legroom Front | 42.5 in |
| Legroom Rear | 37.4 in |
| Shoulder Room Front | 54.7 in |
| Shoulder Room Rear | 53.9 in |
| Hip Room Front | 50.9 in |
| Hip Room Rear | 50.1 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars