2015 Nissan Altima 2.5 S
The 2015 Nissan Altima 2.5 S is a 182-hp 2.5-liter inline-4 sedan with a xtronic cvt and front-wheel drive. It starts at $22,560 MSRP and is rated at 31 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $22,560 ($30,937 *) |
| MSRP with Destination | $23,385 ($32,068 *) |
| Destination Charge | $825 |
| Engine | |
| Engine Type | I4 DOHC (QR25DE) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 182 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 180 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,200 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16-valve, CVTC |
| Bore and Stroke | 89.0 x 100.0 |
| Compression Ratio | 9.6:1 |
| Injection Type | Sequential multi-port EFI (SMFI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Xtronic CVT |
| Reverse | 0.745 |
| Final Drive | 4.828 |
| Fuel Economy | |
| City | 27 MPG |
| Highway | 38 MPG |
| Combined | 31 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Tank Capacity | 18 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent strut, coil springs |
| Rear Suspension | Multi-link independent |
| Front Stabilizer Bar | 22.2 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 22.0 mm |
| Turning Diameter | 37.4 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.7 x 1.02 in, vented |
| Rear Brake Disc | 11.5 x 0.35 in, solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16-inch steel with bolt-on cover |
| Wheels Rear | 16-inch steel with bolt-on cover |
| Tires Front | 215/60R16 all-season |
| Tires Rear | 215/60R16 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 191.5 in |
| Width | 72 in |
| Height | 57.9 in |
| Wheelbase | 109.3 in |
| Front Track | 62.4 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Cargo Volume | 15.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,191 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 61% / 39% |
| Interior | |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 45 in |
| Legroom Rear | 36.1 in |
| Shoulder Room Front | 56.4 in |
| Shoulder Room Rear | 56.4 in |
| Hip Room Front | 54 in |
| Hip Room Rear | 52.1 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars