2015 Nissan Pathfinder Platinum 2WD
The 2015 Nissan Pathfinder Platinum 2WD is a 260-hp 3.5-liter V6 SUV with a xtronic cvt and front-wheel drive. It starts at $41,560 MSRP and is rated at 23 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $41,560 ($56,992 *) |
| MSRP with Destination | $42,460 ($58,226 *) |
| Destination Charge | $900 |
| Engine | |
| Engine Type | V6 |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 260 hp @ 6,400 rpm |
| Torque | 240 lb-ft @ 4400 rpm |
| Redline | 6,600 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve |
| Bore and Stroke | 96 x 81 |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Injection Type | Sequential multi-point fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Xtronic CVT |
| 1st Gear | 2.43 (44 mph **) |
| Reverse | 1.79 |
| Final Drive | 5.577 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent strut |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Front Stabilizer Bar | 26.0 mm solid |
| Rear Stabilizer Bar | 26.5 mm hollow tube |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.6 x 1.10 in. vented disc |
| Rear Brake Disc | 12.13 x 0.63 in. vented disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 in. aluminum-alloy, 7.5J x 20 |
| Wheels Rear | 20 in. aluminum-alloy, 7.5J x 20 |
| Tires Front | 235/55R20 all-season |
| Tires Rear | 235/55R20 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 197.2 in |
| Width | 77.2 in |
| Height | 69.6 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Front Track | 65.7 in |
| Rear Track | 65.7 in |
| Ground Clearance | 7 in |
| Approach Angle | 14.7° |
| Departure Angle | 22.3° |
| Cargo Volume | 16 ft³ |
| Curb Weight | 4,499 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 54% / 46% |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.1 in |
| Headroom Rear | 38.5 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 41.7 in |
| Shoulder Room Front | 60.7 in |
| Shoulder Room Rear | 60.4 in |
| Hip Room Front | 56.8 in |
| Hip Room Rear | 56.1 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline