2015 Nissan Rogue SV FWD
The 2015 Nissan Rogue SV FWD is a 170-hp 2.5-liter inline-4 SUV with a xtronic cvt and front-wheel drive. It starts at $24,490 MSRP and is rated at 28 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $24,490 ($33,583 *) |
| MSRP with Destination | $25,375 ($34,797 *) |
| Destination Charge | $885 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, DOHC, naturally aspirated (QR25DE), aluminum block and heads |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 170 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 175 lb-ft |
| Redline | 6,200 rpm |
| Valvetrain | 4 valves/cylinder; CVTCS |
| Bore and Stroke | 89.0 x 100.0 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Sequential multi-port electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Xtronic CVT with Sport and Eco Mode switches |
| Reverse | 0.745 |
| Final Drive | 5.694 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Tank Capacity | 14.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent strut with coil springs, 23mm stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent multi-link, 19.1mm stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | 23mm |
| Rear Stabilizer Bar | 19.1mm |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Power-assisted |
| Front Brake Disc | 11.84 x 1.04 in. vented disc |
| Rear Brake Disc | 11.68 x 0.64 in. vented disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0J in. aluminum-alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7.0J in. aluminum-alloy |
| Tires Front | 225/65R17 all-season |
| Tires Rear | 225/65R17 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 182.3 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 66.3 in |
| Wheelbase | 106.5 in |
| Front Track | 62.8 in |
| Rear Track | 62.8 in |
| Ground Clearance | 7.4 in |
| Approach Angle | 17.4° |
| Departure Angle | 25° |
| Cargo Volume | 32 ft³ |
| Curb Weight | 3,413 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 59% / 41% |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.6 in |
| Headroom Rear | 38.5 in |
| Legroom Front | 43 in |
| Legroom Rear | 37.9 in |
| Shoulder Room Front | 56.6 in |
| Shoulder Room Rear | 55.9 in |
| Hip Room Front | 54 in |
| Hip Room Rear | 52.1 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars