2016 Nissan Murano Hybrid SL HEV AWD
The 2016 Nissan Murano Hybrid SL HEV AWD is a 250-hp 2.5-liter supercharged inline-4 with a xtronic cvt and all-wheel drive. It starts at $41,730 MSRP and is rated at 28 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $41,730 ($56,509 *) |
| MSRP with Destination | $42,630 ($57,728 *) |
| Destination Charge | $900 |
| Engine | |
| Engine Type | QR25DER 2.5-liter DOHC inline-4 supercharged + 15 kW electric motor (Intelligent Dual Clutch hybrid) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 250 hp |
| Torque | 243 lb-ft |
| Redline | 6,200 rpm |
| Valvetrain | DOHC; 16-valve; Continuously Variable Timing Control System (CVTCS) |
| Bore and Stroke | 89 x 100 |
| Compression Ratio | 9.1:1 |
| Injection Type | Supercharged; sequential multi-port fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Intelligent AWD |
| Transmission | |
| Transmission | Xtronic CVT (ratio range 2.413-0.383) |
| Reverse | 0.958 |
| Final Drive | 4.677 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Combined | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Tank Capacity | 19 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent strut; coil springs; 26 mm solid stabilizer bar; twin-tube struts |
| Rear Suspension | Independent multi-link; 26.5 mm tubular stabilizer bar; twin-tube shock absorbers |
| Front Stabilizer Bar | 26 mm (solid) |
| Rear Stabilizer Bar | 26.5 mm (tubular) |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated disc |
| Front Brake Disc | 12.6 in diameter; 1.1 in thick |
| Rear Brake Disc | 12.1 in diameter; 0.6 in thick |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18-in aluminum-alloy |
| Wheels Rear | 18-in aluminum-alloy |
| Tires Front | 235/65R18 all-season |
| Tires Rear | 235/65R18 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 192.8 in |
| Width | 75.4 in |
| Height | 67.8 in |
| Wheelbase | 111.2 in |
| Front Track | 64.6 in |
| Rear Track | 64.6 in |
| Ground Clearance | 6.9 in |
| Approach Angle | 13.6° |
| Departure Angle | 24.2° |
| Cargo Volume | 32.1 ft³ |
| Curb Weight | 4,145 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.9 in |
| Headroom Rear | 39.8 in |
| Legroom Front | 40.5 in |
| Legroom Rear | 38.7 in |
| Shoulder Room Front | 59.5 in |
| Shoulder Room Rear | 58.8 in |
| Hip Room Front | 55.4 in |
| Hip Room Rear | 55.2 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars