2016 Nissan Pathfinder SL 2WD
The 2016 Nissan Pathfinder SL 2WD is a 260-hp 3.5-liter V6 SUV with a xtronic cvt and front-wheel drive. It starts at $36,360 MSRP and is rated at 23 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $36,360 ($49,238 *) |
| MSRP with Destination | $37,260 ($50,456 *) |
| Destination Charge | $900 |
| Engine | |
| Engine Type | VQ35DE 3.5L DOHC V6 (Sequential Multi-Point Fuel Injection) |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 260 hp @ 6,400 rpm |
| Torque | 240 lb-ft @ 4400 rpm |
| Redline | 6,600 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-Valve; Silent Chain; Single Stage |
| Bore and Stroke | 96.0 x 81.0 |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Injection Type | Sequential Multi-Port Fuel Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (2WD) |
| Transmission | |
| Transmission | Xtronic CVT with D-Step Logic Control |
| 1st Gear | 2.41 (47 mph **) |
| Reverse | 2.31 |
| Final Drive | 5.25 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 19.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent Strut w/ 26mm Solid Stabilizer Bar, Twin-Tube Shocks (Dual-Flow Path) |
| Rear Suspension | Multi-Link w/ 26.5mm Hollow Tube Stabilizer Bar, Twin-Tube Shocks (Dual-Flow Path) |
| Front Stabilizer Bar | 26.0 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 26.5 mm |
| Turning Diameter | 38.7 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Vented Disc |
| Front Brake Disc | 12.6 x 1.1 in |
| Rear Brake Disc | 12.1 x 0.6 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 in Aluminum-Alloy (7.5J) |
| Wheels Rear | 18 in Aluminum-Alloy (7.5J) |
| Tires Front | 235/65R18 All-Season |
| Tires Rear | 235/65R18 All-Season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 197.2 in |
| Width | 77.2 in |
| Height | 69.6 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Front Track | 65.7 in |
| Rear Track | 65.7 in |
| Ground Clearance | 7 in |
| Approach Angle | 14.7° |
| Departure Angle | 22.3° |
| Cargo Volume | 16 ft³ |
| Curb Weight | 4,321 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 57% / 43% |
| Interior | |
| Headroom Front | 42.2 in |
| Headroom Rear | 39.4 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 41.7 in |
| Shoulder Room Front | 60.7 in |
| Shoulder Room Rear | 60.4 in |
| Hip Room Front | 56.8 in |
| Hip Room Rear | 56.1 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline