2017 Nissan LEAF S
The 2017 Nissan LEAF S is a 107-hp electric sedan with a single-speed reducer and front-wheel drive. It starts at $30,680 MSRP and is rated at 112 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $30,680 |
| MSRP with Destination | $31,565 |
| Destination Charge | $885 |
| Engine | |
| Engine Type | 80 kW AC synchronous electric motor |
| Horsepower | 107 hp |
| Torque | 187 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed reducer |
| Reverse | 3.7 |
| Final Drive | 2.937 |
| Fuel Economy | |
| City | 124 MPG |
| Highway | 101 MPG |
| Combined | 112 MPG |
| Recommended Fuel | Electric (30 kWh Li-ion battery) |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut; coil springs; stabilizer bar |
| Rear Suspension | Torsion beam with integrated stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Vented disc |
| Front Brake Disc | 11.14 in diameter; 1.1 in thick |
| Rear Brake Disc | 11.5 in diameter; 0.63 in thick |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16-in steel with full wheel covers |
| Wheels Rear | 16-in steel with full wheel covers |
| Tires Front | 205/55R16 Bridgestone Ecopia all-season |
| Tires Rear | 205/55R16 Bridgestone Ecopia all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 175 in |
| Width | 69.7 in |
| Height | 61 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 60.6 in |
| Rear Track | 60.4 in |
| Ground Clearance | 6.3 in |
| Approach Angle | 16.9° |
| Departure Angle | 26° |
| Cargo Volume | 23.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,323 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 57% / 43% |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.2 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 33.3 in |
| Shoulder Room Front | 54.3 in |
| Shoulder Room Rear | 52.5 in |
| Hip Room Front | 51.7 in |
| Hip Room Rear | 50 in |