2017 Nissan Rogue Hybrid SV AWD
The 2017 Nissan Rogue Hybrid SV AWD is a 176-hp 2.0-liter inline-4 with a xtronic cvt and all-wheel drive. It starts at $27,590 MSRP and is rated at 33 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $27,590 |
| MSRP with Destination | $28,550 |
| Destination Charge | $960 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, DOHC, naturally aspirated (MR20DD), aluminum block and heads; 30 kW electric motor, Nissan Intelligent Dual Clutch System (1 motor/2 clutch), 202V Li-ion battery; system net: 176 hp |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 176 hp |
| Torque | 144 lb-ft |
| Redline | 6,400 rpm |
| Valvetrain | 4 valves/cylinder; CVTCS |
| Bore and Stroke | 84.0 x 90.1 |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Injection Type | Direct fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | Xtronic CVT with manual gearshifts, Sport and Eco Mode switches |
| Reverse | 5.604 |
| Final Drive | 6.386 |
| Fuel Economy | |
| City | 31 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 33 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Tank Capacity | 14.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent strut with coil springs, 23mm stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent multi-link, 19.1mm stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | 23mm |
| Rear Stabilizer Bar | 19.1mm |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Power-assisted |
| Front Brake Disc | 11.84 x 1.04 in. vented disc |
| Rear Brake Disc | 11.68 x 0.64 in. vented disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0J in. aluminum-alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7.0J in. aluminum-alloy |
| Tires Front | 225/65R17 all-season |
| Tires Rear | 225/65R17 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.5 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 66.6 in |
| Wheelbase | 106.5 in |
| Front Track | 62.8 in |
| Rear Track | 62.8 in |
| Ground Clearance | 8.2 in |
| Cargo Volume | 27.3 ft³ |
| Curb Weight | 3,746 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 57% / 43% |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.6 in |
| Headroom Rear | 39.7 in |
| Legroom Front | 43 in |
| Legroom Rear | 37.9 in |
| Shoulder Room Front | 56.6 in |
| Shoulder Room Rear | 55.9 in |
| Hip Room Front | 54 in |
| Hip Room Rear | 52.1 in |