2017 Nissan Sentra SR Turbo Xtronic
The 2017 Nissan Sentra SR Turbo Xtronic is a 188-hp 1.6-liter turbocharged inline-4 sedan with a xtronic cvt and front-wheel drive. It starts at $21,990 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $21,990 |
| MSRP with Destination | $22,875 |
| Destination Charge | $885 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline-4 turbocharged with intercooler |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 188 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 177 lb-ft @ 1600-5200 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, silent chain single-stage |
| Bore and Stroke | 79.7 x 81.1 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Sequential Direct Injection Gasoline (DIG) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Xtronic CVT |
| 1st Gear | 2.631 (32 mph **) |
| Reverse | 1.96 |
| Final Drive | 5.694 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Premium unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent strut w/ coil springs |
| Rear Suspension | Torsion beam |
| Front Stabilizer Bar | 22.0 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 24.6 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.7 x 1.0 in. vented disc |
| Rear Brake Disc | 11.5 x 0.4 in. solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 in. 10-spoke machined finish aluminum-alloy, 6.5J x 17 |
| Wheels Rear | 17 in. 10-spoke machined finish aluminum-alloy, 6.5J x 17 |
| Tires Front | 205/50R17 |
| Tires Rear | 205/50R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 182.5 in |
| Width | 69.3 in |
| Height | 59 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 60.2 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 15.1 ft³ |
| Curb Weight | 3,076 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 62% / 38% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 36.7 in |
| Legroom Front | 42.5 in |
| Legroom Rear | 37.4 in |
| Shoulder Room Front | 54.7 in |
| Shoulder Room Rear | 53.9 in |
| Hip Room Front | 50.9 in |
| Hip Room Rear | 50.1 in |
** Theoretical max speed per gear at redline