2018 Nissan Altima 2.5 SV
The 2018 Nissan Altima 2.5 SV is a 179-hp 2.5-liter inline-4 sedan with a xtronic cvt and front-wheel drive. It starts at $25,910 MSRP and is rated at 31 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $25,910 |
| MSRP with Destination | $26,805 |
| Destination Charge | $895 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, DOHC, naturally aspirated (QR25DE), aluminum block and heads |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 179 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 177 lb-ft |
| Redline | 6,200 rpm |
| Valvetrain | 4 valves/cylinder; CVTCS on intake and exhaust valves |
| Bore and Stroke | 89.0 x 100.0 |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Injection Type | Sequential multi-port electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Xtronic CVT (Next-Generation) |
| Reverse | 0.745 |
| Final Drive | 4.828 |
| Fuel Economy | |
| City | 27 MPG |
| Highway | 38 MPG |
| Combined | 31 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Tank Capacity | 18 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent strut with coil springs, aluminum links, 22.2mm stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link independent suspension, 20.0mm stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | 22.2mm |
| Rear Stabilizer Bar | 20.0mm |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Power-assisted |
| Front Brake Disc | 11.7 x 1.02 in. vented disc |
| Rear Brake Disc | 11.5 x 0.35 in. solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.5J in. aluminum-alloy machine finished |
| Wheels Rear | 17 x 7.5J in. aluminum-alloy machine finished |
| Tires Front | 215/55R17 |
| Tires Rear | 215/55R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 191.9 in |
| Width | 72 in |
| Height | 57.8 in |
| Wheelbase | 109.3 in |
| Front Track | 62.4 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Cargo Volume | 15.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,233 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 45 in |
| Legroom Rear | 36.1 in |
| Shoulder Room Front | 56.4 in |
| Shoulder Room Rear | 56.4 in |
| Hip Room Front | 54 in |
| Hip Room Rear | 52.1 in |