2018 Nissan Frontier King Cab S KC 4x2 M/T (I4)
The 2018 Nissan Frontier King Cab S KC 4x2 M/T (I4) is a 152-hp 2.5-liter inline-4 pickup truck with a 5-speed manual. It starts at $18,990 MSRP and is rated at 21 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $18,990 |
| MSRP with Destination | $19,985 |
| Destination Charge | $995 |
| Engine | |
| Engine Type | QR25 2.5L Naturally Aspirated I4 |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 152 hp @ 5,200 rpm |
| Torque | 171 lb-ft @ 4400 rpm |
| Redline | 6,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, silent chain, two-stage, 4 valves per cylinder |
| Bore and Stroke | 89 x 100 |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Injection Type | Multi-point fuel injection (MFI), Nissan Induction Control System (NICS) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | 2WD |
| Differential Type | 2-wheel limited slip (ABLS) |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed manual |
| 1st Gear | 3.58 (35 mph **) |
| 2nd Gear | 2.077 (61 mph **) |
| 3rd Gear | 1.36 (93 mph **) |
| 4th Gear | 1 (126 mph **) |
| 5th Gear | 0.811 (156 mph **) |
| Reverse | 3.636 |
| Final Drive | 4.083 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 23 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Tank Capacity | 21.1 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent double wishbone |
| Rear Suspension | Overslung multi-leaf |
| Front Stabilizer Bar | 34 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Vented disc (2-piston) |
| Front Brake Disc | 11.1 x 0.7 in |
| Rear Brake Disc | 11.3 x 0.71 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 15-in. styled steel |
| Wheels Rear | 15-in. styled steel |
| Tires Front | P235/75R15 all-season |
| Tires Rear | P235/75R15 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 205.5 in |
| Width | 72.8 in |
| Height | 68.7 in |
| Wheelbase | 125.9 in |
| Front Track | 61.8 in |
| Rear Track | 61.8 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 27.8° |
| Departure Angle | 21° |
| Curb Weight | 3,785 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 55% / 45% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.7 in |
| Headroom Rear | 36.6 in |
| Legroom Front | 55.7 in |
| Legroom Rear | 25.4 in |
| Shoulder Room Front | 58.3 in |
| Shoulder Room Rear | 54.9 in |
| Hip Room Front | 55.8 in |
| Hip Room Rear | 55 in |
** Theoretical max speed per gear at redline