2018 Nissan Pathfinder SL 2WD
The 2018 Nissan Pathfinder SL 2WD is a 284-hp 3.5-liter V6 SUV with a xtronic cvt and front-wheel drive. It starts at $37,750 MSRP and is rated at 23 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $37,750 |
| MSRP with Destination | $38,745 |
| Destination Charge | $995 |
| Engine | |
| Engine Type | VQ35DD 3.5L Naturally Aspirated V6 |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 284 hp @ 6,400 rpm |
| Torque | 259 lb-ft @ 4800 rpm |
| Redline | 6,600 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve, CVTCS (intake e-motor/exhaust hydraulic) |
| Bore and Stroke | 96 x 81 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | Multipoint Direct Injection Gasoline (DIG) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Differential Type | 2-wheel active brake limited slip (ABLS) |
| Transmission | |
| Transmission | Xtronic CVT with D-Step Logic Control (ratio range 2.41–0.38) |
| Reverse | 2.31 |
| Final Drive | 5.25 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Tank Capacity | 19.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent strut with twin-tube dual-flow path shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link with twin-tube dual-flow path shock absorbers |
| Front Stabilizer Bar | 26 mm solid |
| Rear Stabilizer Bar | 26.5 mm hollow tube |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Vented disc |
| Front Brake Disc | 12.6 x 1.10 in |
| Rear Brake Disc | 12.13 x 0.63 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5J aluminum-alloy machine finish |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J aluminum-alloy machine finish |
| Tires Front | 235/65R18 all-season |
| Tires Rear | 235/65R18 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 198.5 in |
| Width | 77.2 in |
| Height | 69.6 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Front Track | 65.7 in |
| Rear Track | 65.7 in |
| Ground Clearance | 7 in |
| Approach Angle | 14.7° |
| Departure Angle | 22.3° |
| Cargo Volume | 16 ft³ |
| Curb Weight | 4,339 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 57% / 43% |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.1 in |
| Headroom Rear | 38.5 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 41.7 in |
| Shoulder Room Front | 60.7 in |
| Shoulder Room Rear | 60.4 in |
| Hip Room Front | 56.8 in |
| Hip Room Rear | 56.1 in |