2018 Nissan Sentra SR
The 2018 Nissan Sentra SR is a 124-hp 1.8-liter inline-4 sedan with a xtronic cvt and front-wheel drive. It starts at $20,370 MSRP and is rated at 32 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $20,370 |
| MSRP with Destination | $21,255 |
| Destination Charge | $885 |
| Engine | |
| Engine Type | MRA8DE 1.8L DOHC I4 (Multi-Point Fuel Injection) |
| Displacement | 1.8 L |
| Horsepower | 124 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 125 lb-ft @ 3600 rpm |
| Redline | 6,400 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve; Continuous Variable Valve Timing Control System (CVTCS) |
| Bore and Stroke | 79.7 x 90.1 |
| Compression Ratio | 9.9:1 |
| Injection Type | Sequential Multi-Point Fuel Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission | |
| Transmission | Xtronic CVT |
| Final Drive | 3.517 |
| Fuel Economy | |
| City | 29 MPG |
| Highway | 37 MPG |
| Combined | 32 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut w/ 22mm Stabilizer Bar, Twin-Tube Shocks |
| Rear Suspension | Torsion Beam w/ 24.6mm Stabilizer Bar, Twin-Tube Shocks |
| Front Stabilizer Bar | 22.0 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 24.6 mm |
| Turning Diameter | 34.8 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Vented Disc |
| Front Brake Disc | 11.0 x 0.9 in |
| Rear Brake Disc | 11.5 x 0.4 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 6.5J Aluminum-Alloy 10-Spoke |
| Wheels Rear | 17 x 6.5J Aluminum-Alloy 10-Spoke |
| Tires Front | 205/50R17 All-Season |
| Tires Rear | 205/50R17 All-Season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 182.5 in |
| Width | 69.3 in |
| Height | 58.9 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 60.2 in |
| Ground Clearance | 6.5 in |
| Cargo Volume | 15.1 ft³ |
| Curb Weight | 2,904 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 36.7 in |
| Legroom Front | 42.5 in |
| Legroom Rear | 37.4 in |
| Shoulder Room Front | 54.7 in |
| Shoulder Room Rear | 53.9 in |
| Hip Room Front | 50.9 in |
| Hip Room Rear | 50.1 in |