2018 Nissan Sentra SR Turbo CVT
The 2018 Nissan Sentra SR Turbo CVT is a 188-hp 1.6-liter turbocharged inline-4 sedan with a xtronic cvt and front-wheel drive. It starts at $22,490 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $22,490 |
| MSRP with Destination | $23,375 |
| Destination Charge | $885 |
| Engine | |
| Engine Type | MR16DDT 1.6L DOHC Turbo I4 (Direct Injection) |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 188 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 177 lb-ft @ 1600–5200 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve; Silent Chain, Single-Stage |
| Bore and Stroke | 79.7 x 81.1 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Sequential Direct Injection Gasoline (DIG) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission | |
| Transmission | Xtronic CVT |
| Reverse | 1.96 |
| Final Drive | 5.694 |
| Fuel Economy | |
| City | 27 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut w/ 22mm Stabilizer Bar, Twin-Tube Shocks |
| Rear Suspension | Torsion Beam w/ 24.6mm Stabilizer Bar, Twin-Tube Shocks |
| Front Stabilizer Bar | 22.0 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 24.6 mm |
| Turning Diameter | 34.8 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Vented Disc |
| Rear Brake Disc | 11.5 x 0.4 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 6.5J Aluminum-Alloy 10-Spoke (machined) |
| Wheels Rear | 17 x 6.5J Aluminum-Alloy 10-Spoke (machined) |
| Tires Front | 205/50R17 All-Season |
| Tires Rear | 205/50R17 All-Season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 182.5 in |
| Width | 69.3 in |
| Height | 59 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 60.2 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 15.1 ft³ |
| Curb Weight | 3,081 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 63% / 37% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 36.7 in |
| Legroom Front | 42.5 in |
| Legroom Rear | 37.4 in |
| Shoulder Room Front | 54.7 in |
| Shoulder Room Rear | 53.9 in |
| Hip Room Front | 50.9 in |
| Hip Room Rear | 50.1 in |