2019 Nissan Altima SL FWD
The 2019 Nissan Altima SL FWD is a 188-hp 2.5-liter inline-4 sedan with a xtronic cvt and front-wheel drive. It starts at $30,090 MSRP and is rated at 32 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $30,090 |
| MSRP with Destination | $30,985 |
| Destination Charge | $895 |
| Engine | |
| Engine Type | Naturally aspirated I4 gasoline |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 188 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 180 lb-ft @ 3600 rpm |
| Redline | 6,200 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16-valve, CVTCS on intake and exhaust |
| Bore and Stroke | 89 x 100 |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Injection Type | Direct Injection Gasoline (DIG) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Xtronic CVT |
| Reverse | 1.96 |
| Final Drive | 4.828 |
| Fuel Economy | |
| City | 28 MPG |
| Highway | 39 MPG |
| Combined | 32 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded regular |
| Tank Capacity | 16.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent strut w/ coil springs, aluminum links |
| Rear Suspension | Multi-link independent |
| Front Stabilizer Bar | 25 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 26 mm |
| Turning Diameter | 37.4 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Vented disc, 11.65 x 1.02 in |
| Rear Brake Disc | Solid disc, 11.02 x 0.38 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 in aluminum-alloy (machined) |
| Wheels Rear | 17 in aluminum-alloy (machined) |
| Tires Front | 215/55R17 |
| Tires Rear | 215/55R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 192.9 in |
| Width | 72.9 in |
| Height | 56.8 in |
| Wheelbase | 111.2 in |
| Front Track | 63.2 in |
| Rear Track | 63.2 in |
| Cargo Volume | 15.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,290 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38 in |
| Headroom Rear | 36.7 in |
| Legroom Front | 43.8 in |
| Legroom Rear | 35.2 in |
| Shoulder Room Front | 58.2 in |
| Shoulder Room Rear | 57.1 in |