2019 Nissan Frontier King Cab Desert Runner V6 4x2 AT
The 2019 Nissan Frontier King Cab Desert Runner V6 4x2 AT is a 261-hp 4.0-liter V6 pickup truck with a 5-speed automatic and rear-wheel drive. It starts at $26,600 MSRP and is rated at 19 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $26,600 |
| MSRP with Destination | $27,695 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine | |
| Engine Type | V6 |
| Displacement | 4 L |
| Horsepower | 261 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 281 lb-ft @ 4000 RPM rpm |
| Redline | 6,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve |
| Bore and Stroke | 95.5 x 92 |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Drivetrain | |
| Drive Type | 2WD (RWD) |
| Differential Type | Dana rear axle |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed automatic |
| 1st Gear | 3.842 (50 mph **) |
| 2nd Gear | 2.353 (82 mph **) |
| 3rd Gear | 1.529 (126 mph **) |
| 4th Gear | 1 (192 mph **) |
| 5th Gear | 0.839 (229 mph **) |
| Reverse | 2.764 |
| Final Drive | 2.937 |
| Fuel Economy | |
| City | 16 MPG |
| Highway | 23 MPG |
| Combined | 19 MPG |
| Tank Capacity | 21.1 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent double wishbone |
| Rear Suspension | Overslung multi-leaf springs |
| Front Stabilizer Bar | 34 mm |
| Turning Diameter | 43.58 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 2-piston |
| Front Brake Disc | 11.7 x 1.1 in vented |
| Rear Brake Disc | 11.3 x 0.71 in vented |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 in |
| Wheels Rear | 16 in |
| Tires Front | P265/75R16 |
| Tires Rear | P265/75R16 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 205.5 in |
| Width | 72.8 in |
| Height | 69.7 in |
| Wheelbase | 125.9 in |
| Front Track | 61.8 in |
| Rear Track | 61.8 in |
| Ground Clearance | 8.6 in |
| Approach Angle | 31.5° |
| Departure Angle | 22.6° |
| Cargo Volume | 33.5 ft³ |
| Curb Weight | 4,173 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 56% / 44% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.7 in |
| Headroom Rear | 36.6 in |
| Legroom Front | 42.4 in |
| Legroom Rear | 25.4 in |
| Shoulder Room Front | 58.3 in |
| Shoulder Room Rear | 54.9 in |
| Hip Room Front | 55.8 in |
| Hip Room Rear | 55 in |
** Theoretical max speed per gear at redline