2019 Nissan Pathfinder SL 4WD
The 2019 Nissan Pathfinder SL 4WD is a 284-hp 3.5-liter V6 SUV with a xtronic cvt and four-wheel drive. It starts at $39,710 MSRP and is rated at 22 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $39,710 |
| MSRP with Destination | $40,755 |
| Destination Charge | $1,045 |
| Engine | |
| Engine Type | 60-degree V6, DOHC, naturally aspirated (VQ35DD), aluminum block and heads |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 284 hp @ 6,400 rpm |
| Torque | 259 lb-ft |
| Redline | 6,600 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 24-valve, silent chain; CVTCS intake (electric) / exhaust (hydraulic) |
| Bore and Stroke | 96 x 81 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | Multipoint Direct Injection Gasoline (DIG) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | 4WD (All-Mode 4x4-i selectable 2WD/Auto/4WD Lock) |
| Differential Type | All-Mode 4x4-i electronic torque-split |
| Transmission | |
| Transmission | Xtronic CVT with D-Step Logic Control |
| Reverse | 2.31 |
| Final Drive | 5.25 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Tank Capacity | 19.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent strut with solid stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link with hollow tube stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | 26mm solid bar |
| Rear Stabilizer Bar | 26.5mm hollow tube |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Power-assisted |
| Front Brake Disc | 12.6 x 1.10 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.13 x 0.63 in. ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5 in. machined aluminum-alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7.5 in. machined aluminum-alloy |
| Tires Front | 235/65R18 all-season |
| Tires Rear | 235/65R18 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 198.5 in |
| Width | 77.3 in |
| Height | 69.5 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Front Track | 65.7 in |
| Rear Track | 65.7 in |
| Ground Clearance | 7 in |
| Approach Angle | 16.5° |
| Departure Angle | 20.2° |
| Cargo Volume | 16.2 ft³ |
| Curb Weight | 4,489 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 56% / 44% |
| Interior | |
| Headroom Front | 42.2 in |
| Headroom Rear | 39.4 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 41.7 in |
| Shoulder Room Front | 60.9 in |
| Shoulder Room Rear | 60.4 in |
| Hip Room Front | 56.8 in |
| Hip Room Rear | 56 in |