2014 Nissan Titan SV KC 4x4
The 2014 Nissan Titan SV KC 4x4 is a 317-hp 5.6-liter V8 with a 5-speed automatic and four-wheel drive. It starts at $34,640 MSRP and is rated at 14 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $34,640 ($47,562 *) |
| MSRP with Destination | $35,635 ($48,928 *) |
| Destination Charge | $995 |
| Engine | |
| Engine Type | VK56DE 5.6-liter DOHC V8 |
| Displacement | 5.6 L |
| Horsepower | 317 hp @ 5,200 rpm |
| Torque | 385 lb-ft @ 3400 rpm |
| Redline | 6,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC; 32-valve; silent chain, single-stage |
| Bore and Stroke | 98 x 92 |
| Compression Ratio | 9.8:1 |
| Injection Type | Naturally aspirated; sequential multi-port fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Part-time 4WD |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed automatic with overdrive |
| 1st Gear | 3.827 (52 mph **) |
| 2nd Gear | 2.368 (84 mph **) |
| 3rd Gear | 1.52 (130 mph **) |
| 4th Gear | 1 (198 mph **) |
| 5th Gear | 0.834 (238 mph **) |
| Reverse | 2.613 |
| Final Drive | 2.937 |
| Fuel Economy | |
| City | 12 MPG |
| Highway | 17 MPG |
| Combined | 14 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded / FFV capable |
| Tank Capacity | 28 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-wishbone; stabilizer bar; twin-tube shock absorbers |
| Rear Suspension | Leaf spring; solid Dana axle; twin-tube shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Disc |
| Front Brake Disc | 13.8 in diameter; 1.2 in thick |
| Rear Brake Disc | 12.6 in diameter; 0.6 in thick |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 8.0J aluminum-alloy |
| Wheels Rear | 18 x 8.0J aluminum-alloy |
| Tires Front | 265/70R18 (Goodyear OWL) |
| Tires Rear | 265/70R18 (Goodyear OWL) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 224.6 in |
| Width | 79.5 in |
| Height | 76.1 in |
| Wheelbase | 139.8 in |
| Front Track | 67.9 in |
| Rear Track | 67.9 in |
| Ground Clearance | 10.2 in |
| Approach Angle | 29.6° |
| Departure Angle | 27.1° |
| Curb Weight | 5,131 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 57% / 43% |
| Interior | |
| Headroom Front | 41 in |
| Headroom Rear | 38.9 in |
| Legroom Front | 41.8 in |
| Legroom Rear | 33 in |
| Shoulder Room Front | 65.1 in |
| Shoulder Room Rear | 64.9 in |
| Hip Room Front | 61.3 in |
| Hip Room Rear | 60.3 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline