2014 Nissan Titan SL CC 4x2
The 2014 Nissan Titan SL CC 4x2 is a 317-hp 5.6-liter V8 with a 5-speed automatic and rear-wheel drive. It starts at $40,580 MSRP and is rated at 15 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $40,580 ($55,718 *) |
| MSRP with Destination | $41,675 ($57,222 *) |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine | |
| Engine Type | VK56DE 5.6-liter DOHC V8 |
| Displacement | 5.6 L |
| Horsepower | 317 hp @ 5,200 rpm |
| Torque | 385 lb-ft @ 3400 rpm |
| Redline | 6,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC; 32-valve; silent chain, single-stage |
| Bore and Stroke | 98 x 92 |
| Compression Ratio | 9.8:1 |
| Injection Type | Naturally aspirated; sequential multi-port fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | 2WD (RWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed automatic with overdrive |
| 1st Gear | 3.827 (52 mph **) |
| 2nd Gear | 2.368 (85 mph **) |
| 3rd Gear | 1.52 (132 mph **) |
| 4th Gear | 1 (201 mph **) |
| 5th Gear | 0.834 (240 mph **) |
| Reverse | 2.613 |
| Final Drive | 2.937 |
| Fuel Economy | |
| City | 13 MPG |
| Highway | 18 MPG |
| Combined | 15 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded / FFV capable |
| Tank Capacity | 28 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-wishbone; stabilizer bar; twin-tube shock absorbers |
| Rear Suspension | Leaf spring; solid Dana axle; twin-tube shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Disc |
| Front Brake Disc | 13.8 in diameter; 1.2 in thick |
| Rear Brake Disc | 12.6 in diameter; 0.6 in thick |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 x 8.0J aluminum-alloy |
| Wheels Rear | 20 x 8.0J aluminum-alloy |
| Tires Front | 275/60R20 (Goodyear BSW) |
| Tires Rear | 275/60R20 (Goodyear BSW) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 224.6 in |
| Width | 79.5 in |
| Height | 75.1 in |
| Wheelbase | 139.8 in |
| Front Track | 68.1 in |
| Rear Track | 68.1 in |
| Ground Clearance | 10.6 in |
| Approach Angle | 27.6° |
| Departure Angle | 25.7° |
| Curb Weight | 5,296 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 54% / 46% |
| Interior | |
| Headroom Front | 41 in |
| Headroom Rear | 40.4 in |
| Legroom Front | 41.8 in |
| Legroom Rear | 40.4 in |
| Shoulder Room Front | 65.1 in |
| Shoulder Room Rear | 64.6 in |
| Hip Room Front | 61.3 in |
| Hip Room Rear | 60.5 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline