2019 Nissan Titan SV KC 4x4
The 2019 Nissan Titan SV KC 4x4 is a 390-hp 5.6-liter V8 with a 7-speed automatic and four-wheel drive. It starts at $40,540 MSRP and is rated at 18 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $40,540 |
| MSRP with Destination | $41,935 |
| Destination Charge | $1,395 |
| Engine | |
| Engine Type | V8 |
| Displacement | 5.6 L |
| Horsepower | 390 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 394 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 32-valve with VVEL, CVTCS |
| Bore and Stroke | 98 x 92 |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Injection Type | Direct Injection Gasoline (DIG) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Part-time 4WD |
| Transmission | |
| Transmission | 7-speed automatic |
| 1st Gear | 4.886 (41 mph **) |
| 2nd Gear | 3.169 (63 mph **) |
| 3rd Gear | 2.027 (98 mph **) |
| 4th Gear | 1.411 (140 mph **) |
| 5th Gear | 1 (198 mph **) |
| 6th Gear | 0.864 (229 mph **) |
| 7th Gear | 0.774 (256 mph **) |
| Reverse | 4.041 |
| Final Drive | 2.937 |
| Fuel Economy | |
| City | 15 MPG |
| Highway | 21 MPG |
| Combined | 18 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-wishbone w/34 mm stabilizer bar, twin-tube coil-over shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-leaf solid axle, twin-tube shock absorbers |
| Front Stabilizer Bar | 34 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 18 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.78 x 1.2 in. vented disc |
| Rear Brake Disc | 13.58 x 0.8 in. vented disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 8.0J aluminum-alloy – painted finish |
| Wheels Rear | 18 x 8.0J aluminum-alloy – painted finish |
| Tires Front | General 265/70R18 OWL all-season |
| Tires Rear | General 265/70R18 OWL all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 228.1 in |
| Width | 79.5 in |
| Height | 75.7 in |
| Wheelbase | 139.8 in |
| Front Track | 67.9 in |
| Rear Track | 67.9 in |
| Ground Clearance | 8.9 in |
| Approach Angle | 17.6° |
| Departure Angle | 21.6° |
| Curb Weight | 5,660 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 59% / 41% |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.9 in |
| Headroom Rear | 38.7 in |
| Legroom Front | 41.8 in |
| Legroom Rear | 24.8 in |
| Shoulder Room Front | 63.3 in |
| Shoulder Room Rear | 64.6 in |
| Hip Room Front | 60.8 in |
| Hip Room Rear | 59.4 in |
** Theoretical max speed per gear at redline