2020 Nissan Titan XD PRO-4X
The 2020 Nissan Titan XD PRO-4X is a 400-hp 5.6-liter V8 with a 9-speed automatic and four-wheel drive. It starts at $53,980 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $53,980 |
| MSRP with Destination | $55,775 |
| Destination Charge | $1,795 |
| Engine | |
| Engine Type | V8 DOHC (VK56VD) |
| Displacement | 5.6 L |
| Horsepower | 400 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 413 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 32-valve; VVWL, CVTCS |
| Bore and Stroke | 98 x 92 |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Injection Type | Direct Injection Gasoline (DIG) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Part-time 4WD |
| Differential Type | Electronic locking rear differential |
| Transmission | |
| Transmission | 9-speed automatic |
| 1st Gear | 5.425 (26 mph **) |
| 2nd Gear | 3.263 (43 mph **) |
| 3rd Gear | 2.25 (62 mph **) |
| 4th Gear | 1.649 (85 mph **) |
| 5th Gear | 1.221 (115 mph **) |
| 6th Gear | 1 (140 mph **) |
| 7th Gear | 0.862 (163 mph **) |
| 8th Gear | 0.713 (197 mph **) |
| 9th Gear | 0.597 (235 mph **) |
| Reverse | 4.799 |
| Final Drive | 4.083 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Premium (for max performance) |
| Tank Capacity | 26 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-wishbone, 36 mm stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-leaf, solid axle, 26.5 mm stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | 36 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 26.5 mm |
| Turning Diameter | 53.8 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 14.17 x 1.5 in, vented |
| Rear Brake Disc | 14.37 x 1.2 in, vented |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5J aluminum-alloy dark machined |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J aluminum-alloy dark machined |
| Tires Front | LT275/65R18 |
| Tires Rear | LT275/65R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 244.4 in |
| Width | 80.7 in |
| Height | 78.4 in |
| Wheelbase | 151.6 in |
| Front Track | 68.6 in |
| Rear Track | 68.6 in |
| Ground Clearance | 8.8 in |
| Approach Angle | 21.2° |
| Departure Angle | 27.9° |
| Curb Weight | 6,600 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 57% / 43% |
| Interior | |
| Headroom Front | 41 in |
| Headroom Rear | 40.4 in |
| Legroom Front | 41.8 in |
| Legroom Rear | 38.5 in |
| Shoulder Room Front | 63.3 in |
| Shoulder Room Rear | 63.6 in |
| Hip Room Front | 60.8 in |
| Hip Room Rear | 60.3 in |
** Theoretical max speed per gear at redline