2021 Nissan Titan SV KC 4x4
The 2021 Nissan Titan SV KC 4x4 is a 400-hp 5.6-liter V8 with a 9-speed automatic and four-wheel drive. It starts at $44,020 MSRP and is rated at 18 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $44,020 |
| MSRP with Destination | $45,715 |
| Destination Charge | $1,695 |
| Engine | |
| Engine Type | VK56VD 5.6L Naturally Aspirated V8 |
| Displacement | 5.6 L |
| Horsepower | 400 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 413 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 32-valve, VVEL/VVWL, CVTCS |
| Bore and Stroke | 98 x 92 |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Injection Type | Direct Injection Gasoline (DIG) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Part-time 4WD |
| Transmission | |
| Transmission | 9-speed automatic |
| 1st Gear | 5.425 (29 mph **) |
| 2nd Gear | 3.263 (48 mph **) |
| 3rd Gear | 2.225 (71 mph **) |
| 4th Gear | 1.649 (96 mph **) |
| 5th Gear | 1.221 (129 mph **) |
| 6th Gear | 1 (158 mph **) |
| 7th Gear | 0.862 (183 mph **) |
| 8th Gear | 0.713 (221 mph **) |
| 9th Gear | 0.597 (264 mph **) |
| Reverse | 4.799 |
| Final Drive | 3.692 |
| Fuel Economy | |
| City | 15 MPG |
| Highway | 21 MPG |
| Combined | 18 MPG |
| Recommended Fuel | Premium (for max performance) |
| Tank Capacity | 26 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-wishbone with twin-tube coil-over shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-leaf with solid axle, twin-tube shock absorbers |
| Front Stabilizer Bar | 34 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 18 mm |
| Turning Diameter | 48 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Vented disc |
| Front Brake Disc | 13.78 x 1.2 in |
| Rear Brake Disc | 13.58 x 0.8 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 8.0J aluminum-alloy painted machined |
| Wheels Rear | 18 x 8.0J aluminum-alloy painted machined |
| Tires Front | 265/70R18 all-season (OWL) |
| Tires Rear | 265/70R18 all-season (OWL) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 228.2 in |
| Width | 79.5 in |
| Height | 75.7 in |
| Wheelbase | 139.8 in |
| Front Track | 67.9 in |
| Rear Track | 67.9 in |
| Ground Clearance | 8.9 in |
| Approach Angle | 17.6° |
| Departure Angle | 21.5° |
| Curb Weight | 5,604 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 59% / 41% |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.9 in |
| Headroom Rear | 38.7 in |
| Legroom Front | 41.8 in |
| Legroom Rear | 24.8 in |
| Shoulder Room Front | 63.3 in |
| Shoulder Room Rear | 64.6 in |
| Hip Room Front | 60.8 in |
| Hip Room Rear | 59.4 in |
** Theoretical max speed per gear at redline