2022 Nissan Titan SV CC 4x4
The 2022 Nissan Titan SV CC 4x4 is a 400-hp 5.6-liter V8 with a 9-speed automatic and four-wheel drive. It starts at $46,720 MSRP and is rated at 18 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $46,720 |
| MSRP with Destination | $48,515 |
| Destination Charge | $1,795 |
| Engine | |
| Engine Type | VK56VD 5.6L DOHC V8 (Direct Injection Gasoline) |
| Displacement | 5.6 L |
| Horsepower | 400 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 413 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 32-Valve; Variable Intake and Exhaust |
| Bore and Stroke | 98.0 x 92.0 |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Injection Type | Direct Injection Gasoline (DIG) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Part-time 4WD (4x4) |
| Transmission | |
| Transmission | 9-Speed Automatic |
| 1st Gear | 5.425 (29 mph **) |
| 2nd Gear | 3.263 (48 mph **) |
| 3rd Gear | 2.25 (70 mph **) |
| 4th Gear | 1.649 (96 mph **) |
| 5th Gear | 1.221 (129 mph **) |
| 6th Gear | 1 (158 mph **) |
| 7th Gear | 0.862 (183 mph **) |
| 8th Gear | 0.713 (221 mph **) |
| 9th Gear | 0.597 (264 mph **) |
| Reverse | 4.799 |
| Final Drive | 3.692 |
| Fuel Economy | |
| City | 15 MPG |
| Highway | 21 MPG |
| Combined | 18 MPG |
| Recommended Fuel | Premium (for max performance) |
| Tank Capacity | 26 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-Wishbone w/ 34mm Stabilizer Bar, Twin-Tube Coil-Over Shocks |
| Rear Suspension | Solid Rear Axle, Multi-Leaf w/ 18mm Stabilizer Bar, Twin-Tube Shocks |
| Front Stabilizer Bar | 34 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 18 mm |
| Turning Diameter | 48 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Vented Disc |
| Front Brake Disc | 13.78 x 1.2 in |
| Rear Brake Disc | 13.58 x 0.8 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 8.0J Aluminum-Alloy (painted machined) |
| Wheels Rear | 18 x 8.0J Aluminum-Alloy (painted machined) |
| Tires Front | 265/70R18 All-Season (OWL) |
| Tires Rear | 265/70R18 All-Season (OWL) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 228.2 in |
| Width | 79.5 in |
| Height | 76 in |
| Wheelbase | 139.8 in |
| Front Track | 67.9 in |
| Rear Track | 67.9 in |
| Ground Clearance | 8.9 in |
| Approach Angle | 17.6° |
| Departure Angle | 21.5° |
| Curb Weight | 5,664 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 57% / 43% |
| Interior | |
| Headroom Front | 41 in |
| Headroom Rear | 40.4 in |
| Legroom Front | 41.8 in |
| Legroom Rear | 38.5 in |
| Shoulder Room Front | 63.3 in |
| Shoulder Room Rear | 63.6 in |
| Hip Room Front | 60.8 in |
| Hip Room Rear | 60.3 in |
** Theoretical max speed per gear at redline