2023 Nissan Titan PRO-4X CC 4x4
The 2023 Nissan Titan PRO-4X CC 4x4 is a 400-hp 5.6-liter V8 with a 9-speed automatic and four-wheel drive. It starts at $53,460 MSRP and is rated at 17 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $53,460 |
| MSRP with Destination | $55,355 |
| Destination Charge | $1,895 |
| Engine | |
| Engine Type | VK56VD 5.6-liter V8 gasoline |
| Displacement | 5.6 L |
| Horsepower | 400 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 413 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC; 32-valve; variable intake and exhaust |
| Bore and Stroke | 98 x 92 |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Injection Type | Direct Injection Gasoline |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Part-time 4WD |
| Differential Type | Electronic locking rear differential |
| Transmission | |
| Transmission | 9-speed automatic |
| 1st Gear | 5.425 (30 mph **) |
| 2nd Gear | 3.263 (49 mph **) |
| 3rd Gear | 2.25 (71 mph **) |
| 4th Gear | 1.649 (97 mph **) |
| 5th Gear | 1.221 (131 mph **) |
| 6th Gear | 1 (160 mph **) |
| 7th Gear | 0.862 (186 mph **) |
| 8th Gear | 0.713 (225 mph **) |
| 9th Gear | 0.597 (269 mph **) |
| Reverse | 4.799 |
| Final Drive | 3.692 |
| Fuel Economy | |
| City | 15 MPG |
| Highway | 20 MPG |
| Combined | 17 MPG |
| Recommended Fuel | Premium (for maximum performance) |
| Tank Capacity | 26 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-wishbone; 34 mm stabilizer bar; twin-tube coil-over shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-leaf; solid axle; 18 mm stabilizer bar; twin-tube shock absorbers |
| Front Stabilizer Bar | 34 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 18 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Vented disc |
| Front Brake Disc | 13.78 in diameter; 1.2 in thick |
| Rear Brake Disc | 13.58 in diameter; 0.8 in thick |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 × 8.0J aluminum-alloy |
| Wheels Rear | 18 × 8.0J aluminum-alloy |
| Tires Front | 275/70R18 all-terrain |
| Tires Rear | 275/70R18 all-terrain |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 229.5 in |
| Width | 80.7 in |
| Height | 77.2 in |
| Wheelbase | 139.8 in |
| Front Track | 68.1 in |
| Rear Track | 68.1 in |
| Ground Clearance | 10.6 in |
| Approach Angle | 22.8° |
| Departure Angle | 23° |
| Curb Weight | 5,790 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 56% / 44% |
| Interior | |
| Headroom Front | 41 in |
| Headroom Rear | 40.4 in |
| Legroom Front | 41.8 in |
| Legroom Rear | 38.5 in |
| Shoulder Room Front | 63.3 in |
| Shoulder Room Rear | 63.6 in |
| Hip Room Front | 60.8 in |
| Hip Room Rear | 60.3 in |
** Theoretical max speed per gear at redline