2024 Nissan Titan XD PRO-4X
The 2024 Nissan Titan XD PRO-4X is a 400-hp 5.6-liter V8 with a 9-speed automatic and four-wheel drive. It starts at $58,810 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $58,810 |
| MSRP with Destination | $60,605 |
| Destination Charge | $1,795 |
| Engine | |
| Engine Type | Naturally aspirated V8 gasoline |
| Displacement | 5.6 L |
| Horsepower | 400 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 413 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 32-valve, variable intake and exhaust |
| Bore and Stroke | 98 x 92 |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Injection Type | Direct Injection Gasoline (DIG) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Part-time 4WD |
| Differential Type | Electronic locking rear differential |
| Transmission | |
| Transmission | 9-speed automatic |
| 1st Gear | 5.425 (26 mph **) |
| 2nd Gear | 3.263 (43 mph **) |
| 3rd Gear | 2.25 (62 mph **) |
| 4th Gear | 1.649 (85 mph **) |
| 5th Gear | 1.221 (115 mph **) |
| 6th Gear | 1 (140 mph **) |
| 7th Gear | 0.862 (163 mph **) |
| 8th Gear | 0.713 (197 mph **) |
| 9th Gear | 0.597 (235 mph **) |
| Reverse | 4.799 |
| Final Drive | 4.083 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Premium |
| Tank Capacity | 26 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-wishbone with 36 mm stabilizer bar, Bilstein monotube shock absorbers (sport-tuned) |
| Rear Suspension | Multi-leaf with solid axle, 26.5 mm stabilizer bar, twin-tube shock absorbers with dual-flow path |
| Front Stabilizer Bar | 36 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 26.5 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Vented disc, 14.17 x 1.5 in |
| Rear Brake Disc | Vented disc, 14.37 x 1.2 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5-inch aluminum-alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7.5-inch aluminum-alloy |
| Tires Front | LT275/65R18 |
| Tires Rear | LT275/65R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 244.4 in |
| Width | 80.7 in |
| Height | 78.4 in |
| Wheelbase | 151.6 in |
| Front Track | 68.6 in |
| Rear Track | 68.6 in |
| Ground Clearance | 8.8 in |
| Approach Angle | 21.1° |
| Departure Angle | 23.9° |
| Curb Weight | 6,558 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 58% / 42% |
| Interior | |
| Headroom Front | 41 in |
| Headroom Rear | 40.4 in |
| Legroom Front | 41.8 in |
| Legroom Rear | 38.5 in |
| Shoulder Room Front | 63.3 in |
| Shoulder Room Rear | 63.6 in |
| Hip Room Front | 60.8 in |
| Hip Room Rear | 60.3 in |
** Theoretical max speed per gear at redline