2013 Nissan Rogue SV w/SL FWD
The 2013 Nissan Rogue SV w/SL FWD is a 170-hp 2.5-liter inline-4 SUV with a xtronic cvt and front-wheel drive. It starts at $26,650 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $26,650 ($37,173 *) |
| MSRP with Destination | $27,510 ($38,372 *) |
| Destination Charge | $860 |
| Engine | |
| Engine Type | I4 DOHC (QR25DE) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 170 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 175 lb-ft @ 4400 rpm |
| Redline | 6,200 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16-valve, CVTCS |
| Bore and Stroke | 89.0 x 100.0 |
| Compression Ratio | 9.6:1 |
| Injection Type | Sequential multi-port EFI (SMFI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Differential Type | Active Brake Limited Slip (ABLS) |
| Transmission | |
| Transmission | Xtronic CVT (ratio range 2.349–0.394, Sport Mode switch) |
| Reverse | 1.75 |
| Final Drive | 5.798 |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent strut, coil springs |
| Rear Suspension | Independent multi-link |
| Front Stabilizer Bar | 23 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 19.1 mm |
| Turning Diameter | 37.4 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.84 x 1.04 in, vented |
| Rear Brake Disc | 11.68 x 0.64 in, vented |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.0J chrome aluminum-alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7.0J chrome aluminum-alloy |
| Tires Front | P225/55R18 all-season |
| Tires Rear | P225/55R18 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 183.3 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 66.3 in |
| Wheelbase | 105.9 in |
| Front Track | 60.6 in |
| Rear Track | 61 in |
| Ground Clearance | 8.3 in |
| Approach Angle | 21.6° |
| Departure Angle | 21.7° |
| Cargo Volume | 28.9 ft³ |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.3 in |
| Headroom Rear | 37.6 in |
| Legroom Front | 42.5 in |
| Legroom Rear | 35.3 in |
| Shoulder Room Front | 55.9 in |
| Shoulder Room Rear | 53.6 in |
| Hip Room Front | 53.1 in |
| Hip Room Rear | 51.2 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars