2014 Subaru XV Crosstrek Hybrid Base
The 2014 Subaru XV Crosstrek Hybrid Base is a 148-hp with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It is rated at 31 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L Naturally Aspirated Horizontally Opposed (Boxer) 4-Cylinder, DAVCS (Hybrid ICE) |
| Horsepower | 148 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 145 lb-ft @ 4200 rpm (ICE); 163 lb-ft combined system rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve with DAVCS |
| Bore and Stroke | 84.0 x 90.0 |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Injection Type | Sequential Multi-Port Fuel Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Symmetrical AWD (Active Torque Split) |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT with integrated 13.4 hp electric motor, manual mode paddle shifters |
| Fuel Economy | |
| City | 29 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 31 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded 87 AKI |
| Tank Capacity | 13.7 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with lower L-arms, coil springs, stabilizer bar; hydraulic engine mounts |
| Rear Suspension | Double Wishbone with coil springs, stabilizer bar, subframe support |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.6 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 10.8 in (Solid) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7 in alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7 in alloy |
| Tires Front | 225/55R17 all-season (low-rolling resistance) |
| Tires Rear | 225/55R17 all-season (low-rolling resistance) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 175.2 in |
| Width | 70.1 in |
| Height | 63.6 in |
| Wheelbase | 103.7 in |
| Front Track | 60 in |
| Rear Track | 60 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Cargo Volume | 21.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,451 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 37.7 in |
| Legroom Front | 43.5 in |
| Legroom Rear | 35.4 in |
| Shoulder Room Front | 55.6 in |
| Shoulder Room Rear | 54.2 in |
| Hip Room Front | 52.2 in |
| Hip Room Rear | 53.1 in |