2017 Subaru Crosstrek Limited
The 2017 Subaru Crosstrek Limited is a 148-hp SUV with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It starts at $25,195 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $25,195 |
| MSRP with Destination | $26,070 |
| Destination Charge | $875 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L Naturally Aspirated Horizontally Opposed (Boxer) 4-Cylinder, DAVCS |
| Horsepower | 148 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 145 lb-ft @ 4200 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve with DAVCS |
| Bore and Stroke | 84.0 x 90.0 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Sequential Multi-Port Fuel Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Symmetrical AWD (Active Torque Split) |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT with 6-Speed Manual Mode |
| 1st Gear | 3.581 |
| 2nd Gear | 2.262 |
| 3rd Gear | 1.658 |
| 4th Gear | 1.208 |
| 5th Gear | 0.885 |
| 6th Gear | 0.618 |
| Reverse | 3.667 |
| Final Drive | 3.7 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded 87 AKI |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with lower L-arms, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double Wishbone with coil springs, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.6 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 10.8 in (Solid) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7 in alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7 in alloy |
| Tires Front | 225/55R17 95H all-season |
| Tires Rear | 225/55R17 95H all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 175.2 in |
| Width | 70.1 in |
| Height | 63.6 in |
| Wheelbase | 103.7 in |
| Front Track | 60 in |
| Rear Track | 60 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 18° |
| Departure Angle | 27.7° |
| Cargo Volume | 22.3 ft³ |
| Curb Weight | 3,208 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 37.7 in |
| Legroom Front | 43.5 in |
| Legroom Rear | 35.4 in |
| Shoulder Room Front | 55.6 in |
| Shoulder Room Rear | 54.2 in |
| Hip Room Front | 52.2 in |
| Hip Room Rear | 53.1 in |