2019 Subaru Crosstrek Hybrid Base
The 2019 Subaru Crosstrek Hybrid Base is a 137-hp electric with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It is rated at 35 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L Naturally Aspirated Horizontally Opposed (Boxer) 4-Cylinder, DAVCS (PHEV ICE) |
| Horsepower | 137 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 134 lb-ft @ 4400 rpm (ICE) rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve with DAVCS |
| Bore and Stroke | 84.0 x 90.0 |
| Compression Ratio | 13.5:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Symmetrical AWD (Active AWD electronic coupling multi-plate transfer clutch) |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT with integrated MG1/MG2 motor generators, X-MODE, Hill Descent Control |
| Final Drive | 3.7 |
| Fuel Economy | |
| Combined | 35 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded 87 AKI |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with lower L-arms, coil springs, stabilizer bar; hydraulic engine mounts |
| Rear Suspension | Double Wishbone with coil springs, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.6 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 11.2 in (Ventilated) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7 in alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7 in alloy |
| Tires Front | 225/55R18 98H all-season (low-rolling resistance) |
| Tires Rear | 225/55R18 98H all-season (low-rolling resistance) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 175.8 in |
| Width | 71 in |
| Height | 62.8 in |
| Wheelbase | 104.9 in |
| Front Track | 61 in |
| Rear Track | 61.2 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 17.1° |
| Departure Angle | 28.6° |
| Curb Weight | 3,726 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 37.6 in |
| Legroom Front | 43.1 in |
| Legroom Rear | 36.7 in |