2023 Subaru Crosstrek Sport
The 2023 Subaru Crosstrek Sport is a 182-hp SUV with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It starts at $27,995 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $27,995 |
| MSRP with Destination | $29,220 |
| Destination Charge | $1,225 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L Naturally Aspirated Horizontally Opposed (Boxer) 4-Cylinder, DAVCS |
| Horsepower | 182 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 176 lb-ft @ 4400 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve with DAVCS |
| Bore and Stroke | 94.0 x 90.0 |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Symmetrical AWD (Active Torque Split) |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT with Incline Start Assist |
| 1st Gear | 4.066 |
| 2nd Gear | 2.628 |
| 3rd Gear | 1.911 |
| 4th Gear | 1.49 |
| 5th Gear | 1.166 |
| 6th Gear | 0.914 |
| 7th Gear | 0.717 |
| 8th Gear | 0.559 |
| Reverse | 4.379 |
| Final Drive | 3.7 |
| Fuel Economy | |
| City | 27 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded 87 AKI |
| Tank Capacity | 16.6 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with lower L-arms, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double Wishbone with coil springs, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.6 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 10.8 in (Solid) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7 in alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7 in alloy |
| Tires Front | 225/60R17 98H all-season |
| Tires Rear | 225/60R17 98H all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 176.5 in |
| Width | 71 in |
| Height | 63.6 in |
| Wheelbase | 104.9 in |
| Front Track | 61 in |
| Rear Track | 61.2 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 18° |
| Departure Angle | 28.6° |
| Cargo Volume | 20.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,265 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 43.1 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.7 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 55.1 in |
| Hip Room Rear | 55.2 in |