2025 Subaru Crosstrek Base
The 2025 Subaru Crosstrek Base is a 152-hp SUV with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It starts at $25,695 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $25,695 |
| MSRP with Destination | $27,115 |
| Destination Charge | $1,420 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L Naturally Aspirated Horizontally Opposed (Boxer) 4-Cylinder, DAVCS |
| Horsepower | 152 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 145 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve with DAVCS |
| Bore and Stroke | 84.0 x 90.0 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Symmetrical AWD (ACT-4 Active Torque Split) |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT with Incline Start Assist |
| Reverse | 4.379 |
| Final Drive | 3.9 |
| Fuel Economy | |
| City | 27 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded 87 AKI |
| Tank Capacity | 16.6 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with lower L-arms, coil springs, stabilizer bar, hydraulic engine mounts |
| Rear Suspension | Double Wishbone with coil springs, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.4 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 11.2 in (Ventilated) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7 in alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7 in alloy |
| Tires Front | 225/60R17 99H all-season |
| Tires Rear | 225/60R17 99H all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 176.4 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 62.8 in |
| Wheelbase | 105.1 in |
| Front Track | 61.2 in |
| Rear Track | 61.2 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 18° |
| Departure Angle | 30.1° |
| Cargo Volume | 19.9 ft³ |
| Curb Weight | 3,277 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 42.9 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.8 in |
| Shoulder Room Rear | 55.3 in |
| Hip Room Front | 55.1 in |
| Hip Room Rear | 53.2 in |