2025 Subaru Solterra Limited
The 2025 Subaru Solterra Limited is a 215-hp electric SUV with a single-ratio reduction transaxles; ratio 13.8:1 and all-wheel drive. It starts at $41,995 MSRP and is rated at 102 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $41,995 |
| MSRP with Destination | $43,415 |
| Destination Charge | $1,420 |
| Engine | |
| Engine Type | Electric — dual AC synchronous permanent-magnet motors (front and rear) |
| Horsepower | 215 hp |
| Torque | 249 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD — Subaru Symmetrical All-Wheel Drive (electronic power-controlled variable distribution) |
| Transmission | |
| Transmission | Single-ratio reduction transaxles; ratio 13.8:1 |
| Fuel Economy | |
| City | 111 MPG |
| Highway | 93 MPG |
| Combined | 102 MPG |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts with internal rebound springs, lower L-arms, coil springs |
| Rear Suspension | Double wishbone; coil springs; dampers with internal rebound springs; steel lower arms |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 12.9 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.5 in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 x 7.5 in. aluminum alloy, gray finish with silver spoke inserts |
| Wheels Rear | 20 x 7.5 in. aluminum alloy, gray finish with silver spoke inserts |
| Tires Front | 235/50R20 100V all-season |
| Tires Rear | 235/50R20 100V all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.6 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 65 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 63 in |
| Rear Track | 63.4 in |
| Ground Clearance | 8.3 in |
| Cargo Volume | 23.8 ft³ |
| Curb Weight | 4,455 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.8 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 35.3 in |
| Shoulder Room Front | 57.8 in |
| Shoulder Room Rear | 56 in |
| Hip Room Front | 54.4 in |
| Hip Room Rear | 44.8 in |