2026 Subaru Solterra Touring XT (Black + Blue Leather)
The 2026 Subaru Solterra Touring XT (Black + Blue Leather) is a 338-hp electric SUV with a single-ratio reduction transaxles and all-wheel drive. It starts at $45,855 MSRP and is rated at 117 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $45,855 |
| MSRP with Destination | $47,305 |
| Destination Charge | $1,450 |
| Engine | |
| Engine Type | Dual AC synchronous permanent-magnet electric motors (front + rear, uprated) |
| Horsepower | 338 hp |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Symmetrical All-Wheel Drive (electronic power-controlled variable power distribution via independent front and rear electric motors) |
| Transmission | |
| Transmission | Single-ratio reduction transaxles (13.8:1) |
| Fuel Economy | |
| City | 128 MPG |
| Highway | 105 MPG |
| Combined | 117 MPG |
| Recommended Fuel | Electric (BEV) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts with internal rebound springs, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone; coil springs; dampers with internal rebound springs; steel lower arms with aerodynamic covers; stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 12.9 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.5 in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 x 7.5 in. aluminum alloy, machine finish w/ gray spoke inserts |
| Wheels Rear | 20 x 7.5 in. aluminum alloy, machine finish w/ gray spoke inserts |
| Tires Front | 235/50R20 100V all-season |
| Tires Rear | 235/50R20 100V all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.6 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 65 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 63 in |
| Rear Track | 63.4 in |
| Ground Clearance | 8.3 in |
| Cargo Volume | 23.8 ft³ |
| Curb Weight | 4,510 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.6 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 35.3 in |
| Shoulder Room Front | 58 in |
| Shoulder Room Rear | 55 in |
| Hip Room Front | 54.4 in |
| Hip Room Rear | 44.8 in |