2026 Subaru Uncharted GT
The 2026 Subaru Uncharted GT is a 338-hp electric with a single-ratio reduction transaxle and all-wheel drive. It starts at $43,795 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $43,795 |
| MSRP with Destination | $45,245 |
| Destination Charge | $1,450 |
| Engine | |
| Engine Type | 252 kW dual AC synchronous permanent-magnet electric motors (front and rear); 74.7 kWh lithium-ion battery, 104 cells, 392V rated; manufacturer-estimated range: 285+ miles (Sport) / 270+ miles (GT) |
| Horsepower | 338 hp |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-ratio reduction transaxle |
| Final Drive | 13.8 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Electric (BEV) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts with internal rebound springs, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone; coil springs; dampers with internal rebound springs; steel lower arms with aerodynamic covers; stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 12.9 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.5 in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 x 7.5 in. aluminum alloy, gunmetal finish with black spoke inserts |
| Wheels Rear | 20 x 7.5 in. aluminum alloy, gunmetal finish with black spoke inserts |
| Tires Front | 235/50R20 100V all-season |
| Tires Rear | 235/50R20 100V all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 177.8 in |
| Width | 73.6 in |
| Height | 63.8 in |
| Wheelbase | 108.3 in |
| Front Track | 63 in |
| Rear Track | 63.4 in |
| Ground Clearance | 8.2 in |
| Cargo Volume | 23 ft³ |
| Curb Weight | 4,480 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.5 in |
| Headroom Rear | 36.4 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 32.2 in |
| Shoulder Room Front | 58 in |
| Shoulder Room Rear | 54.7 in |
| Hip Room Front | 54.5 in |
| Hip Room Rear | 44.8 in |