2012 Subaru Impreza 2.0i Limited 4-Door
The 2012 Subaru Impreza 2.0i Limited 4-Door is a 148-hp sedan with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It is rated at 30 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | DOHC 4-cylinder horizontally opposed (BOXER); alloy cylinder block and heads |
| Horsepower | 148 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 145 lb-ft @ 4200 rpm |
| Valvetrain | Chain-driven DOHC; 4 valves per cylinder; Dual Active Valve Control System (DAVCS) — intake and exhaust camshafts; tumble generator valves |
| Bore and Stroke | 84 x 90mm (3.31 x 3.54 in.) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Sequential multi-port fuel injection (MFI); Electronic Throttle Control (ETC) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Symmetrical All-Wheel Drive (Active AWD — electronically managed continuously variable hydraulic transfer clutch) |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT with 6-speed manual shift mode and steering wheel shift paddles |
| 1st Gear | 3.581 |
| 2nd Gear | 2.262 |
| 3rd Gear | 1.658 |
| 4th Gear | 1.208 |
| 5th Gear | 0.85 |
| 6th Gear | 0.57 |
| Reverse | 3.667 |
| Final Drive | 3.7 |
| Fuel Economy | |
| City | 27 MPG |
| Highway | 36 MPG |
| Combined | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Regular (87 AKI) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts; lower L-arms; coil springs; stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone; coil springs; stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 10.9 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 10.8 in. solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0 in. aluminum alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7.0 in. aluminum alloy |
| Tires Front | 205/50R17 |
| Tires Rear | 205/50R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 180.3 in |
| Width | 68.5 in |
| Height | 57.7 in |
| Wheelbase | 104.1 in |
| Front Track | 59.4 in |
| Rear Track | 59.6 in |
| Cargo Volume | 12 ft³ |
| Curb Weight | 3,053 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 43.5 in |
| Legroom Rear | 35.4 in |
| Shoulder Room Front | 55.6 in |
| Shoulder Room Rear | 54.2 in |
| Hip Room Front | 52.2 in |
| Hip Room Rear | 53.1 in |