2013 Subaru Forester 2.5XT Touring 4AT
The 2013 Subaru Forester 2.5XT Touring 4AT is a 224-hp turbocharged SUV with a 4-speed electronically controlled automatic and all-wheel drive. It is rated at 21 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | H4 2.5L DOHC Boxer turbocharged (turbo + intercooler) |
| Boost Pressure | 12.3 psi |
| Horsepower | 224 hp @ 5,200 rpm |
| Torque | 226 lb-ft @ 2800 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16v (4 valves/cyl.); belt-driven AVCS |
| Bore and Stroke | 99.5 x 79.0 mm |
| Compression Ratio | 8.4:1 |
| Injection Type | Sequential MFI; electronic throttle control; turbocharger with intercooler |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD — Subaru Symmetrical All-Wheel Drive |
| Differential Type | Active Torque Split AWD; electronically managed continuously variable transfer clutch |
| Transmission | |
| Transmission | 4-speed electronically controlled automatic (manual shift mode) |
| 1st Gear | 2.785 |
| 2nd Gear | 1.545 |
| 3rd Gear | 1 |
| 4th Gear | 0.694 |
| Reverse | 2.272 |
| Final Drive | 4.111 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91 AKI recommended |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone with subframe, coil springs, stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 11.7 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.3 in. solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0 in. aluminum alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7.0 in. aluminum alloy |
| Tires Front | 225/55R17 all-season |
| Tires Rear | 225/55R17 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 179.5 in |
| Width | 70.1 in |
| Height | 66.9 in |
| Wheelbase | 103 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 60.2 in |
| Ground Clearance | 8.9 in |
| Approach Angle | 24.8° |
| Departure Angle | 24.8° |
| Cargo Volume | 33.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,460 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.6 in |
| Headroom Rear | 40.4 in |
| Legroom Front | 43.1 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 56.1 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 52.9 in |
| Hip Room Rear | 52.7 in |