2013 Subaru Outback 2.5i Premium CVT
The 2013 Subaru Outback 2.5i Premium CVT is a 173-hp 2.5-liter flat-4 SUV with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It is rated at 26 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | Flat-4 BOXER |
| Displacement | 2.498 L |
| Horsepower | 173 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 174 lb-ft @ 4100 rpm |
| Valvetrain | DOHC, AVCS (intake) |
| Bore and Stroke | 94 x 90 |
| Injection Type | Sequential MFI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Symmetrical AWD (Active Torque Split) |
| Differential Type | Active Torque Split (hydraulic transfer clutch) |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT (6-speed manual mode) |
| 1st Gear | 3.581 |
| 2nd Gear | 2.262 |
| 3rd Gear | 1.658 |
| 4th Gear | 1.208 |
| 5th Gear | 0.885 |
| 6th Gear | 0.618 |
| Reverse | 3.667 |
| Final Drive | 3.9 |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Regular (87 AKI minimum) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson struts with internal rebound springs, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone with subframe, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.4 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.8 in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7 in. aluminum alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7 in. aluminum alloy |
| Tires Front | 225/60R17 all-season |
| Tires Rear | 225/60R17 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 189 in |
| Width | 71.7 in |
| Height | 63.9 in |
| Wheelbase | 107.9 in |
| Front Track | 61 in |
| Rear Track | 61 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 18.3° |
| Departure Angle | 22.2° |
| Cargo Volume | 34.3 ft³ |
| Curb Weight | 3,503 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.8 in |
| Headroom Rear | 39.3 in |
| Legroom Front | 43 in |
| Legroom Rear | 37.8 in |
| Shoulder Room Front | 56.3 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 54.5 in |
| Hip Room Rear | 53.9 in |