2014 Subaru Forester 2.5i 6MT
The 2014 Subaru Forester 2.5i 6MT is a 170-hp SUV with a 6-speed manual and all-wheel drive. It starts at $21,995 MSRP and is rated at 24 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $21,995 ($30,200 *) |
| MSRP with Destination | $22,820 ($31,333 *) |
| Destination Charge | $825 |
| Engine | |
| Engine Type | Horizontally opposed 4-cylinder SUBARU BOXER® (naturally aspirated) |
| Horsepower | 170 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 174 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves/cylinder, Subaru Active Valve Control System (AVCS) on intake |
| Bore and Stroke | 94.0 x 90.0 mm |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Sequential multi-port fuel injection (MFI), Electronic Throttle Control |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD — Continuous All-Wheel Drive with viscous-coupling locking center differential |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed manual |
| 1st Gear | 3.454 |
| 2nd Gear | 1.888 |
| 3rd Gear | 1.296 |
| 4th Gear | 0.972 |
| 5th Gear | 0.78 |
| 6th Gear | 0.695 |
| Reverse | 3.636 |
| Final Drive | 4.44 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Regular, minimum 87 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone with subframe, coil springs, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 11.6-in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 10.8-in. solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7-in. aluminum alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7-in. aluminum alloy |
| Tires Front | 225/60R17 98H Yokohama Geolandar G91 M+S all-season |
| Tires Rear | 225/60R17 98H Yokohama Geolandar G91 M+S all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 180.9 in |
| Width | 70.7 in |
| Height | 68.2 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 60.9 in |
| Rear Track | 61.1 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 23° |
| Departure Angle | 25° |
| Cargo Volume | 34.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,296 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.4 in |
| Headroom Rear | 39.8 in |
| Legroom Front | 43 in |
| Legroom Rear | 41.7 in |
| Shoulder Room Front | 57 in |
| Shoulder Room Rear | 56.5 in |
| Hip Room Front | 53.9 in |
| Hip Room Rear | 53 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars