2014 Subaru Forester 2.0XT Premium
The 2014 Subaru Forester 2.0XT Premium is a 250-hp turbocharged SUV with a lineartronic® cvt and all-wheel drive. It starts at $27,995 MSRP and is rated at 25 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $27,995 ($38,438 *) |
| MSRP with Destination | $28,820 ($39,571 *) |
| Destination Charge | $825 |
| Engine | |
| Engine Type | Horizontally opposed 4-cylinder SUBARU BOXER® with turbocharger and intercooler |
| Horsepower | 250 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 258 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves/cylinder, Subaru Dual Active Valve Control System (DAVCS) on intake & exhaust |
| Bore and Stroke | 86.0 x 86.0 mm |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI), Electronic Throttle Control, turbocharger with intercooler |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD — Active All-Wheel Drive with electronically managed CVT hydraulic transfer clutch, X-Mode |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic® CVT with 6-speed and 8-speed manual modes (ratio range: 3.505–0.544) |
| Reverse | 2.345 |
| Final Drive | 4.11 |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Premium, minimum 91 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone with subframe, coil springs, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 12.4-in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 10.9-in. ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7-in. aluminum alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7-in. aluminum alloy |
| Tires Front | 225/55R18 97H Bridgestone Dueler H/L 400 M+S all-season |
| Tires Rear | 225/55R18 97H Bridgestone Dueler H/L 400 M+S all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 180.9 in |
| Width | 70.7 in |
| Height | 68.2 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 60.9 in |
| Rear Track | 61.1 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 23° |
| Departure Angle | 25° |
| Cargo Volume | 31.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,622 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 37.5 in |
| Legroom Front | 43 in |
| Legroom Rear | 41.7 in |
| Shoulder Room Front | 57 in |
| Shoulder Room Rear | 56.5 in |
| Hip Room Front | 53.9 in |
| Hip Room Rear | 53 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars