2014 Subaru Outback 2.5i CVT
The 2014 Subaru Outback 2.5i CVT is a 173-hp flat-4 SUV with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It starts at $24,495 MSRP and is rated at 26 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $24,495 ($33,633 *) |
| MSRP with Destination | $25,320 ($34,766 *) |
| Destination Charge | $825 |
| Engine | |
| Engine Type | Flat-4 (BOXER) 2.5L DOHC |
| Horsepower | 173 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 174 lb-ft @ 4100 rpm |
| Valvetrain | DOHC, AVCS (intake camshafts only) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 90.0 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Sequential MFI, multi-spray injectors, ETC |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | Active AWD, electronically managed variable hydraulic transfer clutch |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT with 6-speed manual mode (paddle shifters) |
| 1st Gear | 3.581 |
| 2nd Gear | 2.262 |
| 3rd Gear | 1.658 |
| 4th Gear | 1.208 |
| 5th Gear | 0.885 |
| 6th Gear | 0.618 |
| Reverse | 3.667 |
| Final Drive | 3.9 |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Regular (87 AKI minimum) |
| Suspension | |
| Front Suspension | Engine cradle, MacPherson struts w/ internal rebound springs, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone with subframe and stabilizer bar |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 in. steel with full wheel covers |
| Wheels Rear | 16 in. steel with full wheel covers |
| Tires Front | 215/70R16 all-season |
| Tires Rear | 215/70R16 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 189 in |
| Width | 71.7 in |
| Height | 63.9 in |
| Wheelbase | 107.9 in |
| Front Track | 61 in |
| Rear Track | 61 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 18.3° |
| Departure Angle | 22.2° |
| Cargo Volume | 34.3 ft³ |
| Curb Weight | 3,495 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.8 in |
| Headroom Rear | 39.3 in |
| Legroom Front | 43 in |
| Legroom Rear | 37.8 in |
| Shoulder Room Front | 56.3 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 54.5 in |
| Hip Room Rear | 53.9 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars